Restoratif diş tedavileri sırasında dental anksiyetesi olan erişkin bireylerde sanal gerçeklik uygulamalarının tükürük kortizol düzeyleri ile vital bulgular üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of virtual reality applications on salivary cortisol levels and vital signs in adults with dental anxiety during restorative dental treatments
  1. Tez No: 1013438
  2. Yazar: ASLI SİLKÜ OFLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA HÜLYA ERTEN CAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, dental anksiyetesi bulunan hastalarda diş tedavisi öncesi ve sonrası kaygı düzeylerinin, müzik ve sanal gerçeklik (VR) uygulaması aracılığıyla azalıp azalmadığının değerlendirilmesidir. Farmakolojik olmayan, maliyeti düşük ve yan etkisiz bir yöntem olan VR destekli uygulamanın dental tedavi konforuna katkısının incelenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı'na başvuran ve dental anksiyetesi olduğu belirlenen 250 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar rastgele olarak iki gruba ayrıldı: 125 hasta deney grubu, 125 hasta kontrol grubu. Dental anksiyete düzeyinin objektif olarak belirlenmesi amacıyla tüm bireylerden tedavi öncesi ve tedavi sonrası tükürük kortizol seviyeleri alınarak biyokimya laboratuvarında tanı kitleri ile analiz edildi. Ek olarak tüm hastaların vital bulguları (tansiyon, nabız, vücut ısısı, oksijen satürasyonu) tedavi öncesi ve sonrası kaydedildi. Deney grubundaki hastalara tedavi süresince VR gözlük ve kulaklık kullandırıldı; doğal manzara görüntüleri ve rahatlatıcı müzik içeren videolar izletildi. Kontrol grubunda ise standart tedavi protokolü uygulandı. Bulgular: Deney grubunda tedavi sonrası tükürük kortizol düzeyi anlamlı olarak azaldı (0,498→0,283 µg/dL; p<0,05), kontrol grubunda ise anlamlı artış gözlendi (0,270→0,380 µg/dL; p<0,05). Benzer şekilde deney grubunda nabız, sistolik ve diyastolik kan basıncı ile vücut ısısında anlamlı düşüş, oksijen satürasyonunda ise anlamlı artış saptandı (p<0,05). Kontrol grubunda tüm vital parametrelerde stres yanıtı ile uyumlu artış gözlendi (p<0,05). ANCOVA analizinde tedavi sonrası tüm değişkenlerde grup etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p<0,05). VR uygulamasının hastaların tedavi sırasındaki kaygı düzeylerini azalttığı ve tedavi toleransını artırdığı görüldü. Sonuç: Sanal gerçeklik uygulaması, dental anksiyete yönetiminde etkili, maliyeti düşük, farmakolojik olmayan ve yan etkisiz bir yöntem olarak önemli avantajlar sunmaktadır. VR gözlük ve kulaklık ile oluşturulan doğal görsel ve işitsel uyaranlar; hastaların stres seviyelerini düşürmüş, tedavi sürecini daha konforlu ve tolere edilebilir hale getirmiştir. Çalışmanın bulguları, VR teknolojisinin dental tedavilerde anksiyete kontrolü için etkili bir destek yöntemi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate whether anxiety levels before and after dental treatment decrease in patients with dental anxiety through the use of music and virtual reality (VR) applications. The study aims to investigate the contribution of VR-supported applications, a non-pharmacological, low-cost and side-effect-free method, to dental treatment comfort. Materials and Methods: Two hundred and fifty patients who applied to the Department of Restorative Dentistry at Dokuz Eylül University and were determined to have dental anxiety were included in the study. Patients were randomly divided into two groups: 125 patients in the experimental group and 125 patients in the control group. To objectively determine the level of dental anxiety, saliva cortisol levels were taken from all individuals before and after treatment and analysed in the biochemistry laboratory using diagnostic kits. Additionally, the vital signs (blood pressure, pulse, body temperature, oxygen saturation) of all patients were recorded before and after treatment. Patients in the experimental group were provided with VR glasses and headphones during treatment and were shown videos containing natural landscape images and relaxing music. The control group received standard treatment protocol. Findings: In the experimental group, post-treatment salivary cortisol levels decreased significantly (0.498→0.283 µg/dL; p<0.05), while a significant increase was observed in the control group (0.270→0.380 µg/dL; p<0.05). Similarly, in the experimental group, a significant decrease in pulse rate, systolic and diastolic blood pressure, and body temperature was detected, while a significant increase in oxygen saturation was observed (p<0.05). In the control group, increases consistent with the stress response were observed in all vital parameters (p<0.05). In the ANCOVA analysis, the group effect was statistically significant in all variables after treatment (p<0.05). The VR application was found to reduce patients' anxiety levels during treatment and increase treatment tolerance. Conclusion: Virtual reality application offers significant advantages as an effective, low-cost, non-pharmacological, and side-effect-free method for dental anxiety management. The natural visual and auditory stimuli created by VR glasses and headphones reduced patients' stress levels and made the treatment process more comfortable and tolerable. The findings of the study indicate that VR technology is an effective supportive method for anxiety control in dental treatments.