Âşıklık geleneğinde aile içi usta- çırak ilişkisi
Master-apprentice relationship within the family in the minstrel tradition
- Tez No: 1013439
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AHSEN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Âşıklık geleneği geçmişten günümüze değerlendirildiğinde değişen pek çok unsur olduğu görülmüştür. Geleneğin şekillenmesinde büyük bir önem teşkil eden ve usta-çırak ilişkisinde çok önemli bir yere sahip olan irsiyet (kalıtım) faktörü değişmeyen tek unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun sebebi aileden gelen bir yeteneği kimsenin değiştiremeyecek olması ve ailenin sunmuş olduğu sazlı-sözlü ortama kimsenin müdahil olamayacak olmasıdır. Soya çekim temelinde toplumda kendine yer etmiş en küçük birim olan aile içindeki kalıtımsal aktarımı işaret etmektedir. Yeryüzündeki her canlı kendisinden önceki aile fertlerinin bazı kalıtımsal özelliklerini, yeteneklerini vb. bünyesinde barındırmaktadır. Âşıklık vasfı da bu yeteneklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada Anadolu coğrafyasında varlığını sürdüren aile içi âşıklık geleneği üzerinde durulmuştur. Anadolu sahasındaki 81 il taranmış ve aile içi âşıklık geleneğinin oluşum sebeplerinden biri olan usta-çırak ilişkisini sürdüren aileler araştırılmıştır. Toplamda 214 aile saptanmış ve aile içindeki bireylerin birbirlerine usta-çırak ilişkisi hususundaki tesirleri tespit edilmiştir. Böylece geleneğin temsilcisi, kültürel değerlerin taşıyıcısı akraba âşıkların âşıklık geleneği içindeki yeri ve önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
When the minstrel tradition is evaluated from the past to the present, it is seen that many elements have changed. Heredity, which plays a major role in shaping tradition and is crucial in the master-apprentice relationship, stands out as the only unchanging factor. This is because no one can change a talent passed down through the family, and no one can interfere with the musical and lyrical environment provided by the family. It refers to the hereditary transmission within the family, which is the smallest unit established in society based on heredity. Every living thing on Earth carries within itself some hereditary characteristics, abilities, etc., of its previous family members. The quality of being in love is also one of these abilities. This study focuses on the family-based minstrel tradition that continues to exist in the Anatolian region. All 81 provinces in Anatolia were surveyed, and families that maintain the master-apprentice relationship, one of the reasons for the formation of the family-based minstrel tradition, were investigated. A total of 214 families were identified, and the influence of master-apprentice relationships between individuals within these families was determined. Thus, the place and importance of related bards, as representatives of tradition and carriers of cultural values, within the bardic tradition have been emphasized.