Effects of high-intensity inspiratory muscle training on respiratory muscle strength, balance, and core endurance in american football players
Korumalı futbol(Amerikan futbol) sporcularında yüksek yoğunluklu inspiratuar kas eğitiminin solunum kuvveti, denge ve core enduransına etkisi
- Tez No: 1013452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DEVELİ, PROF. DR. AYŞE BANU SARIFAKIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sports, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Bilim Dalı
Özet
Amerikan futbolu, kısa süreli ve yüksek şiddetli eforların tekrarlandığı, yoğun fiziksel temas içeren ve aralıklı yapıya sahip bir takım sporudur. İnspiratuar kas fonksiyonları yalnızca ventilasyonda değil, aynı zamanda gövde stabilitesi, denge ve egzersiz toleransında da rol oynamaktadır; ancak Amerikan futbolu sporcularında inspiratuar kas eğitiminin (IMT) bu parametreler üzerindeki etkilerine ilişkin kanıtlar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, sekiz haftalık yüksek yoğunluklu inspiratuar kas eğitiminin solunum kas kuvveti, core kas dayanıklılığı, denge ve spora özgü performans parametreleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya 18–25 yaş aralığında 24 erkek Amerikan futbolu sporcusu dahil edilmiş ve katılımcılar IMT grubu (n = 12) ve kontrol grubu (n = 12) olmak üzere rastgele iki gruba ayrılmıştır. IMT grubu, maksimal inspiratuar basıncın %80'i şiddetinde, haftada üç gün ve sekiz hafta süreyle eşik basıncına dayalı inspiratuar kas eğitimi uygulamış; kontrol grubu rutin takım antrenmanlarına devam etmiştir. Değerlendirme parametreleri; MIP, MEP, McGill core endurans testleri, statik ve dinamik denge, CMJ, izometrik bacak kuvveti ve Yo-Yo IR1 testidir. Veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir (p < 0,05). Grup × zaman etkileşiminde MIP, MEP, tüm McGill core endurans testleri ve statik denge değişkenlerinde anlamlı farklar saptanmıştır (p < 0,05). Dinamik denge, CMJ, izometrik bacak kuvveti ve Yo-Yo IR1 için anlamlı etkileşim bulunmamıştır. Sonuç olarak, yüksek yoğunluklu IMT'nin Amerikan futbolu sporcularında solunum kas kuvveti, core kas dayanıklılığı ve statik dengeyi geliştirdiği ve yüksek şiddetli aralıklı sporlarda yardımcı bir antrenman yöntemi olarak kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
American football is characterized by repeated short-duration, high-intensity efforts and substantial physical contact, requiring athletes to sustain performance across intermittent bouts. Inspiratory muscle function contributes not only to ventilation but also to trunk stability, balance, and exercise tolerance; however, evidence regarding the effects of inspiratory muscle training (IMT) on core endurance, balance, and sport-specific performance in American football players is limited. The aim of this study was to investigate the effects of an eight-week high-intensity IMT program on respiratory muscle strength, core muscle endurance, balance, and sport-specific performance in American football players. Twenty-four male players (18–25 years) were randomly assigned to an IMT group (n = 12) or a control group (n = 12). The IMT group performed threshold-based inspiratory muscle training at 80% of maximal inspiratory pressure (MIP), three times per week for eight weeks, with progressive load increases every two weeks, while the control group continued routine team training. Outcome measures included MIP, maximal expiratory pressure (MEP), McGill core endurance tests, static and dynamic balance, countermovement jump (CMJ), isometric leg strength (ILS), and Yo-Yo Intermittent Recovery Test Level 1 (Yo-Yo IR1). Data were analyzed using appropriate parametric and non-parametric statistical tests (p < 0.05). Significant group × time interaction effects were observed for MIP, MEP, all McGill core endurance tests, and static balance (p < 0.05). No significant interaction effects were found for dynamic balance, CMJ, isometric leg strength, or Yo-Yo IR1 performance. In conclusion, eight weeks of high-intensity IMT improved respiratory muscle strength, core muscle endurance, and static balance in American football players, indicating that IMT may be an effective adjunct training strategy in high-intensity intermittent sports.