Spor yapan ve yapmayan üniversite öğrencilerinin yüzme korkuları ve yüzme becerilerinin incelenmesi
Sports and non-sports university students' fear of swimming and swimming skills
  1. Tez No: 1013451
  2. Yazar: GÖKHAN BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SABAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor yapan ve yapmayan üniversite öğrencilerinin yüzme becerisi düzeyleri ile yüzme korkuları arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu değişkenlerin çeşitli demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini 2024–2025 eğitim öğretim yılında Amasya Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrenciler oluşturmakta olup, örneklem grubunu rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 528 üniversite öğrencisi kapsamındadır. Veri toplama sürecinde demografik bilgi formu, Gosnik vd. (2011) tarafından geliştirilen, Arıkan ve İnce (2023) tarafından uyarlanan“Yüzme Becerileri Öz Değerlendirme Ölçeği”; Bolat ve Atasoy (2024) tarafından geliştirilen“Yüzme korkusu ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, erkek öğrencilerin yüzme becerisi düzeylerinin kadın öğrencilere göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu göstermektedir. İlaveten daha önce yüzme dersi alan öğrencilerin yüzme becerilerinin anlamlı biçimde daha yüksek, yüzme korkularının ise daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada Yüzme Becerisi ile Yüzme Korkusu ve alt boyutları arasında orta düzeyde ve anlamlı negatif ilişkiler gözlemlenmiştir. Tüm bu bulgular, yüzme korkusunun yüzme becerisinin kazanılmasını olumsuz etkileyen önemli bir faktör olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca üniversitelerin, yüzme becerisini erken yaşlarda edinememiş bireyler için telafi edici bir rol üstlenmesi; bu kapsamda yetişkin bireylere yönelik yapılandırılmış, güvenli ve destekleyici yüzme eğitimi uygulamalarının yaygınlaştırılmasının önemli olacağı düşünülmektedir. Bu konu ve kapsamda çalışma yürütecek olan araştırmacıların, yüzme becerisi ve yüzmeye ilişkin korkunun çok boyutlu yapısını daha derinlemesine ortaya koyabilmeleri amacıyla nitel veya karma araştırma yöntemleriyle çalışmalar yürütmelerinin yararlı olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between swimming skill levels and fear of swimming among university students who participate in sports and those who do not, and to determine whether these variables differ according to various demographic characteristics. The study was conducted using a correlational survey model, one of the quantitative research methods. The population of the study consisted of students enrolled at Amasya University during the 2024–2025 academic year, and the sample comprised 528 university students selected through random sampling. Data were collected using a demographic information form, the Swimming Skills Self-Assessment Scale developed by Gosnik et al. (2011) and adapted by Arıkan and İnce (2023), and the Fear of Swimming Scale developed by Bolat and Atasoy (2024). In the analysis of the data, descriptive statistics as well as independent samples t-test, one-way analysis of variance, and Pearson correlation analysis were applied. The findings indicated that male students had significantly higher swimming skill levels than female students. In addition, students who had previously taken swimming lessons were found to have significantly higher swimming skill levels and lower levels of fear of swimming. Moderate and significant negative relationships were observed between swimming skills and fear of swimming and its sub-dimensions. All these findings reveal that fear of swimming is an important factor that negatively affects the acquisition of swimming skills. Furthermore, it is considered important that universities assume a compensatory role for individuals who could not acquire swimming skills at an early age; in this context, the dissemination of structured, safe, and supportive swimming education programs for adults is deemed necessary. It can also be stated that conducting qualitative or mixed-method studies would be beneficial for researchers working in this field in order to examine the multidimensional structure of swimming skills and fear of swimming in greater depth.