Kamuda ve özel sektörde çalışan sağlık personelinin sağlık turizmi farkındalığı
Health tourism awareness of healthcare professionals working in publicand private sectors
  1. Tez No: 956379
  2. Yazar: MERVE BÜŞRA ERBİL AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUDE YASEMİN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Turizm, Healthcare Management, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son yıllarda sağlık turizmi, turizm sektörü içerisinde giderek daha kritik bir konum kazanmıştır. Sürdürülebilir ekonomik gelişim açısından ülke ekonomisine sağladığı katkılar inkâr edilemez düzeydedir. Bu bağlamda, sağlık turizmiyle bağlantılı alanlarda hizmet sunan bireylerin bu alana ilişkin bilinç düzeylerinin belirlenmesi, önemli bir gereklilik haline gelmiştir.Bu çalışma sağlık alanında hem kamu hem de özel hastanelerde çalışan sağlık personelinin sağlık turizmi farkındalık düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Aksaray'da kamu ve özel sektörde çalışan 344 sağlık personeli üzerinde 26 Aralık 2023 – 1 Haziran 2024 tarihleri arasında anket yöntemi ile veri toplanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, kişisel bilgi formu ve Sağlık Turizmi Farkındalık Ölçeği aracılığıyla elde edilmiştir. Toplanan verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel analizler, T- Testi ve ANOVA uygulanmıştır
Özet (Çeviri)
In recent years, health tourism has gained an increasingly critical position within the tourism sector. Its contributions to the country's economy in terms of sustainable economic development are undeniable. In this context, determining the level of awareness of individuals providing services in areas related to health tourism has become an important requirement. This study was conducted to determine the level of awareness of health tourism among healthcare personnel working in both public and private hospitals in the healthcare sector. The research was conducted by collecting data through a survey of 344 healthcare personnel working in the public and private sectors in Aksaray The research data were obtained through a personal information form and the Health Tourism Awareness Scale. Descriptive statistical analyses, T-test, and ANOVA were applied in the analysis of the collected data.