Geoteknik mühendisliğinde zemin enjeksiyonları
Soil grouting in geotechnical engineering
  1. Tez No: 101351
  2. Yazar: İHSAN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METE İNCECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
GEOTEKNİK MÜHENDİSLİĞİNDE ZEMİN ENJEKSİYONLARI ÖZET Bu tez çalışmasında zemin iyileştirme yöntemlerinden biri olan enjeksiyon konusu incelenmiştir. Zemin enjeksiyonları günümüzde geniş uygulama alanı bulan zemine dışarıdan madde eklenerek kalıcı bir iyileştirme yapılmasını amaçlayan yöntemleri içermektedir. Enjeksiyonlar, çimento karışımlar, kil karışımlar, kimyasal karışımlar ve emülsiyon karışımlar olarak dört ana grupta incelenmiştir. Günümüzde diğerlerine oranla daha yaygın kullanım alanına sahip olan çimento bazlı karışımlar ve bunların uygulama metodlan tezde daha geniş yer tutmuştur. Tezde zemin enjeksiyonlarının tarihçesine yer verilmiş ve teknolojik gelişmelerle uygulama tekniklerinin birbirine paralel ilerlediğinden bahsedilmiştir. Çimento karışımlı enjeksiyonlarda karışımın dizaynı çok önemli yer tutmaktadır. Malzemelerin boyutları, karışım oranlan ve uygulanış yöntemleri tezde anlatılarak; çimento karışım kullanılarak yapılan enjeksiyonların başarılarının bağlı olduğu faktörlerden bahsedilmiştir. Kimyasal karışımlı enjeksiyonların çeşitlerine yer verilmiş ve uygulamada önemli noktalara dikkat çekilmiştir. Kimyasal karışımlar özel istekler sayesinde sürekli gelişme ve çeşitlilik kazanan bir kulvara girmiştir. Tezde yaygın olarak kullanılan kimyasallara yer verilmiştir. Emülsiyon karışımlar petrol ürünlerinden faydalanılarak elde edilirler. Fazla bir uygulama alanı bulamamışlardır. xııTezin içinde kimyasal enjeksiyon, kompaksiyon enjeksiyonu, kontak enjeksiyonu, konsolidasyon enjeksiyonu, perde enjeksiyonu ve yüksek basınçlı enjeksiyon konularına bölümler halinde yer verilmiştir. Bu uygulama metodları incelenerek doğru seçim ve iyi uygulama yöntemlerinden bahsedilmiştir. Tezin içinde en geniş bölümü yüksek basınçlı enjeksiyon (Jet Grouting) yöntemi almıştır. Bu yöntem ülkemizde ve dünyada son zamanlarda yoğun şekilde kullanılmakta olup, önceden maliyet tespiti, yüksek mukavemet ve geçirgenliliği azaltmaktaki başarısı nedeniyle her türlü zeminde uygulama olanağı sağlanmıştır. Jet grouting yöntemlerinin uygulandığı 3 şantiye uygulamasından örnek verilmiş ve bu yöntemin avantajları ve limitlerinden bahsedilmiştir. xııı
Özet (Çeviri)
SOIL GROUTING IN GEO-TECHNICAL ENGINEERING SUMMARY Within this thesis study, grouting, one of the ground improvement techniques used has been examined. Nowadays, ground grouting involve methods aiming to realise a permanent improvement through adding an outer material to the ground, which find a widespread application area. Grouting has been examined within four main groups as cement mixtures, clay mixtures, chemical mixtures and emulsion mixtures. Mixtures based on cement that has a broader application area when compared to the others today and application methods thereof have been more deeply examined within this thesis. History of the ground grouting has been incorporated within the thesis and technological improvements and application techniques are indicated to be developing in parallel to each other. Design of the mixture is very significant in the grouting bearing cement mixture. Sizes of the material, their mixing rates and application methods thereof have been narrated within the thesis and the factors upon which success of the grouting made through using cement mixture depend have been mentioned. Types of the grouting based on chemical mixtures have been incorporated and important issues within the application have been taken into account. Chemical mixtures have been in a course where a continuous development and variety are being gained due to the XIVspecial demands. Chemicals that are widely used have been included within the thesis. Emulsion mixtures are obtained from petroleum products. They do not have a broad application area. Subjects of chemical grouting, compaction grouting, contact grouting, consolidation grouting, screen grouting and jet grouting have been included in sections in the thesis. Correct choice and good application methods have been mentioned through investigating all of these application methods. The method of jet grouting has taken the broadest place within the thesis. Today, this method is being intensely used both within our country and in the world and application availability in every kind of ground has been realised due to its prior cost determination, higher strength and its success in decreasing permeability. Three building site applications where method of jet grouting is being implemented and advantages and limits of this method have been mentioned. xv