Ailevi akdeniz ateşi olgularında vertebral kemik iliği yağ oranlarının manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi ve sağlıklı bireyler ile karşılaştırılması
Evaluation of vertebral bone marrow fat content using magnetic resonance imaging in patients with familial mediterranean fever and comparison with healthy controls
  1. Tez No: 1013529
  2. Yazar: GİZEM ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ERDEM TOSLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF), tekrarlayan inflamatuvar ataklarla seyreden ve kronik subklinik inflamasyon ile karakterize bir hastalıktır. Kronik inflamasyonun kemik metabolizması üzerindeki etkileri bilinmekle birlikte, kemik iliği yağ kompozisyonu üzerindeki etkileri net değildir. Bu çalışmada, FMF hastalarında vertebral kemik iliği yağ içeriğinin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tabanlı proton dansite yağ fraksiyonu (PDFF) yöntemi ile kantitatif olarak değerlendirilmesi ve sağlıklı bireylerle karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya FMF tanılı 38 hasta ile osteoporoz açısından risk faktörü bulunmayan 32 sağlıklı kontrol dahil edildi. Tüm katılımcılara lomber MRG incelemesi uygulandı. Kemik iliği yağ içeriği, kimyasal kayma kodlama prensibine dayanan Dixon tabanlı çoklu eko gradient eko sekansları ile elde edilen PDFF haritaları üzerinden değerlendirildi. Ölçümler L1–L4 vertebra korpuslarında belirlenen ilgi alanlarından gerçekleştirildi. Demografik veriler, klinik özellikler, kolşisin kullanım süresi, atak öyküsü ve yaşam kalitesi skorları analiz edildi. Bulgular: FMF ve kontrol grupları arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Ortalama PDFF değerleri açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p=0,510). PDFF değerlerinin yaş ile pozitif yönde ilişkili olduğu belirlendi (p<0,05). Kolşisin kullanım süresi ile PDFF arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05). QUALEFFO skorları ile PDFF arasında ilişki bulunmazken (p>0,05), FMFQoL toplam puanı ile PDFF arasında zayıf düzeyde negatif korelasyon saptandı (r=-0,332; p=0,045). Atak öyküsü bulunan hastalarda yaşam kalitesi skorlarının anlamlı olarak daha düşük olduğu görüldü (p<0,05). Sonuç: FMF hastalarında vertebral kemik iliği yağ içeriği sağlıklı bireylerden farklı bulunmamıştır. Bu durum, kronik inflamasyonun kemik iliği kompozisyonu üzerindeki etkisinin tek yönlü olmadığını düşündürmektedir. PDFF değerlerinin yaş ile ilişkili olduğu, ancak klinik hastalık aktivitesini doğrudan yansıtmadığı görülmüştür. Bu bulgular, FMF'de kemik iliği değişimlerinin çok faktörlü ve kompleks bir süreç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean Fever (FMF) is an autoinflammatory disorder characterized by recurrent inflammatory attacks and chronic subclinical inflammation. Although the effects of chronic inflammation on bone metabolism are well established, its impact on bone marrow fat composition remains unclear. This study aimed to quantitatively evaluate vertebral bone marrow fat content in FMF patients using magnetic resonance imaging (MRI)-based proton density fat fraction (PDFF) and to compare the findings with those of healthy individuals. Materials and Methods: A total of 38 patients diagnosed with FMF and 32 healthy controls without osteoporosis risk factors were included in the study. All participants underwent lumbar MRI examination. Bone marrow fat content was assessed using PDFF maps derived from multi-echo gradient echo sequences based on chemical shift encoding Dixon techniques. Measurements were performed at L1–L4 vertebral bodies using standardized regions of interest. Demographic data, clinical characteristics, duration of colchicine use, attack history, and quality of life scores were analyzed. Results: No significant differences were observed between the FMF and control groups in terms of age and sex distribution (p>0.05). Mean PDFF values did not differ significantly between the groups (p=0.510). PDFF values were found to be positively correlated with age (p<0.05). No significant association was observed between PDFF and duration of colchicine use (p>0.05). While no correlation was found between PDFF and QUALEFFO scores (p>0.05), a weak but statistically significant negative correlation was identified between PDFF and FMFQoL total score (r=−0.332, p=0.045). Patients with a history of attacks had significantly lower quality of life scores (p<0.05). Conclusion: Vertebral bone marrow fat content was not significantly different between FMF patients and healthy individuals. These findings suggest that the effect of chronic inflammation on bone marrow composition may not be unidirectional. PDFF values were associated with age but did not directly reflect clinical disease activity. Overall, bone marrow alterations in FMF appear to be complex and multifactorial processes.