Doğu Akdeniz bölgesinde ailevi akdeniz ateşi (AAA) olgularında genotip-fenotip ilişkisinin araştırılması
Investigation of genotype-phenotype relationship in patients with familial mediterrenean fever (FMF) in eastern mediterranean region
  1. Tez No: 334037
  2. Yazar: EDA GANİYUSUFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada ilk olarak Doğu Akdeniz Bölgesi?nde Ailevi Akdeniz Ateşi hastalarında bulunan mutasyonların gen-sekans yöntemiyle tespit edilmesi, ikinci olarak mutasyon tespit edilen olguların mutasyonlarla klinik belirtilerin ilişkisinin araştırılması ve bu sonuçlara göre hastalara yaklaşımda yeni düşüncelerin oluşturulabileceği amaçlanmıştır. Bu amaçla Tel-Hashomer tanı kriterlerine göre AAA ön tanısı almış olan 387 hastada AAA?nin en sık görüldüğü ekzon 2 ve ekzon 10 gen bölgeleri incelenmiş ve genotip-fenotip ilişkisi araştırılmıştır. Çalışma sonucunda en sık görülen mutasyonlar, heterozigot genotipte R202Q, M680I, E148Q, M694V ve V726A; bileşik heterozigot genotipte, M694V/R202Q; kompleks heterozigot genotipte, M680I/M694V/R202Q; homozigot genotipte, M680I/M680I; bileşik homozigot genotipte, M694V/M694V+R202Q/R202Q olarak bulunmuştur. Hastalar en sık Romatoloji, Çocuk, Dahiliye, Çocuk Kardiyoloji, Fizik Tedavi ve Çocuk Hematoloji polikliniklerine başvurmuştur. Çalışma sonucunda toplam mutasyonlar ve klinik belirtiler incelendiğinde, ateş ve karın ağrısının bütün mutasyonlarda en sık görülen belirti olduğu bulunmuştur. Artralji, göğüs ağrısı, eritem ve amiloidozisin daha az görüldüğü bulunmuştur. Amiloidozisin az görülmesinde kolşisin kullanılmasının etkili olabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the detection of mutations by the gene sequence method in Eastern Mediterrenean region in patients with Familial Mediterrenaen Fever (FMF) and secondly, the relationship between the clinical features and the identified mutations in patient with FMF were investigated and new approaches for the treatment based on these results were aimed. To this end, genotype-phenotype correlations were investigated by examining common mutation regions of Exon 2 and 10 in 387 subject who received the prediagnosis of FMF with Tel-Hashomer criteria. The most common mutations in this study; in heterozygote genotype were R202Q, M680I, E148Q, M694V and V726A; in compound heterozygote genotype were M694V/R202Q; in complex heterozygote genetype were M680I/M694V/R202Q; in homozygote phenotype M680I/M680I; and in compound homozygote genetype were M694V/M694V+R202Q/R202Q. The most common application clinics were Rheumatology, Pediatry, Internal medicine, Pediatric cardiology and Physiotherapy polyclinics respectively. As a result, when clinical signs and the mutation reports were analyzed, the most common clinical signs were fever and peritonitis in all mutations. Less common signs were atralgia, chest pain, erythema and amyloidosis. The low incidence of amyloidosis can be related to the use of colchicine.