Tahrîm Suresinden günümüze mesajlar
Messages and contemporary implications of Surah Tahrim
  1. Tez No: 1013544
  2. Yazar: ZULFA ANNAJAH ZELVIANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİ EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Tahrîm suresi, Kur'ân-ı Kerîm'in 66. Sûresi olup 12 âyetten oluşmakta ve Medenî sureler arasında yer almaktadır. Bu sûrede Hz. Muhammed'in aile hayatına dair meseleler, dinde bireysel sorumluluk, aileyi cehennem ateşinden koruma görevi ve sâliha ile âsi kadınların örnekliği üzerinden imanî birer temsîl sunulmaktadır. Bu sûre üzerine yapılan incelemeler, çağdaş Müslüman aile hayatı açısından büyük önem arz eden teolojik ve ahlâkî değerler içermesi sebebiyle dikkate değerdir. Bu araştırmanın amacı, Tahrîm sûresinin tematik muhtevasını tahlil etmek, içermiş olduğu ahlâkî ve sosyal mesajları yorumlamak ve bu mesajların Kur'ân perspektifinde huzurlu bir aile inşasına katkısını ortaya koymaktır. Araştırmada nitel yöntem kullanılarak yani bir olayı anlamlandırmayı amaçlayan araştırma, klasik ve modern tefsirler ile hadis ve dinî-sosyal bilimler literatüründen faydalanılarak tematik tefsiri yaklaşımı kullanılmaktadır. Araştırmanın bulguları, Tahrîm sûresinin şu temel noktaları vurguladığını göstermektedir: Bir müminin, hatta Peygamber'in dahi, şahsî menfaatleri uğruna Allah'ın helâl kıldığını haram kılmasının yasaklanması. Ailenin dinî hükümlere, ahlâkî değerlere ve nihayetinde cehennem azabına karşı korunmasının bir yükümlülük olması. İman olmaksızın nesep bağının veya toplumsal statünün herhangi bir kurtuluş gücüne sahip olmaması. Asiye ve Meryem'in sabır ve sebatın sembolü olarak imanî örneklik teşkil etmeleri. Bu mesajlar, iman ve Allah'a itaati hem aile hem de toplum inşasında temel dayanak olarak ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, Tahrîm sûresi yalnızca Hz. Peygamber'in aile hayatına dair konuları değil, aynı zamanda bireysel manevî sorumlulukları, takvâ ekseninde bir aile inşasının önemini ve imanı, insanın kurtuluşu ve onuru için belirleyici unsur olarak ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Surah Tahrim is the 66th chapter of the Qur'an, consisting of 12 verses, and is classified among the Madinan surahs. This chapter addresses issues related to the family life of Prophet Muhammad, individual responsibility in religion, the duty to protect one's family from the fire of Hell, and presents exemplary models of faithful and disobedient women as representations of faith. Studies on this surah are noteworthy as it contains theological and moral values of great significance for contemporary Muslim family life. The aim of this research is to analyze the thematic content of Surah At-Tahrim, interpret its ethical and social messages, and reveal how these messages contribute to the construction of a peaceful family within the Qur'anic perspective. Using a qualitative approach, the study applies thematic exegesis by utilizing classical and modern tafsir works, hadith sources, and literature from religious and social sciences. The findings indicate that Surah At-Tahrim emphasizes several key points: even a believer, including the Prophet himself, is prohibited from declaring unlawful what Allah has made lawful for personal reasons; protecting the family from religious, moral, and ultimately hellish dangers is a duty; lineage or social status holds no salvific power without faith; and Asiya and Mary serve as symbols of patience and perseverance, representing exemplary models of faith. These messages establish faith and obedience to Allah as the fundamental basis for building both family and society. In conclusion, Surah At-Tahrim not only discusses aspects of the Prophet's family life but also highlights individual spiritual responsibilities, the importance of constructing a family centered on piety (taqwa), and the role of faith as the essential determinant of human salvation and dignity.