Fotogrametrik veri elde etme sistemlerinin kalibrasyon yöntemleri
The Calibration methods of the photogrametric data acquisition systems
- Tez No: 101355
- Danışmanlar: PROF.DR. SITKI KÜLÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
FOTOGRAMETRİK VERİ ELDE ETME SİSTEMLERİNİN KALİBRASYON YÖNTEMLERİ ÖZET Günümüzde fotogrametri alanındaki teknolojik gelişmelerle yersel fotogrametri mühendislik, uçak ve otomotiv endüstrisinde, tıp alanlarında, eğitim alanında, mimari ve arkeoloji çalışmalarda vb. olmak üzere bir çok sanayi alanlarında geniş olarak kullanılmaktadır. Bir yersel fotogrametrik çalışmada fotogrametrik veri elde etmek için öncelikle resim çekme makinelerine, değerlendirme alet ve donanımlarına gereksinim vardır. Diğer jeodezik ölçmelerde olduğu gibi fotogrametride de doğruluk ve hassasiyet çok büyük önem arzetmektedir. Elde edilen ürünün kalitesinin bilinmesi gerekir. Dolayısıyla fotogrametride doğru sonuçlar elde edebilmek için kullanılan sistemin kalibrasyonunun yapılması gerekmektedir. Bir sistemin kalibrasyonu sistemi en iyi şekilde tanımlayan parametrelerin bulunmasıdır. Fotogrametride bu parametreler resim çekim merkezinin odak uzaklığı (c), resim koordinat sistemi eksenlerinin yönleri ve dönüklükleri ve distorsiyon parametreleridir. Bu tez çalışmasında ilk olarak fotogrametrinin temel esasları ele alındıktan sonra dijital fotogrametrinin mühendislik alanındaki uygulama alanlarına gözatılmıştır. Daha sonra fotogrametrik veri elde etme sistemlerinin kalibrasyon yöntemleri ve özellikleri incelenmiş avantajları ve dezavantajlanyla birlikte yöntemlerin karşılaştırması yapılmıştır. Kodak DCS200 ve Nikon 950 (zoom özellikli) dijital fotogrametrik resim çekme makinelerinin kalibrasyonu test alanında gerçeldestirilmiştir. Kalibrasyon sonuçları incelenerek sunulmuştur vm
Özet (Çeviri)
THE CALIBRATION METHODS OF THE PHOTOGRAMMETRIC DATA ACQUIZATION SYSTEMS SUMMARY Nowadays, close range photogrammetry developed very fast and used for different industrial engineering problems, architectural and archelogical works, education and ship manufacturing and repairing. Camera, evaluation device and evaluation hardwares are needed to obtain photogrammetrical data at the photogrammetry Accuracy and precision are most important at the photogtrammetry like the other geodesical measurements. Quality of the obtained product must be known. So using systems at the photogrammetry must be calibrated to obtain accuracy results. Calibration is obtaining of the parameter that defines the systems best These photogrammetrical parameters are focal lenght, directions and rotations of the picture coordinate system axes and distortion parameters. In this study firstly fundementals of the photogrammetry and digital photogrammetric applications are explained. Then the calibration methods of the photogrammetric data acquization systems are explained and compared with each others with their advantages and disadvantages. Kodak DCS200 and Nikon 950 ( with zoom properties) digital cameras are calibrated at the test fields. The calibration results are exemined. IX