Geri alınan hisselerin yeniden satışı ve piyasa tepkisi: BIST şirketleri üzerine bir inceleme
Resale of repurchased shares and market reaction: An investigation on BIST-listed firms
- Tez No: 1013554
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK PİRGAİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finans Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin daha önce geri aldıkları payları yeniden satmalarına ilişkin piyasa tepkisi incelenmektedir. Türkiye'de pay geri alımlarına ilişkin çalışmalar ağırlıklı olarak geri alım kararları ve duyurularına odaklanırken, geri alınan payların yeniden satışına yönelik piyasa tepkisi ampirik olarak yeterince ele alınmamıştır. Bu kapsamda çalışmada, söz konusu işlemlerin yatırımcılar tarafından bilgi içerikli bir kurumsal karar olarak fiyatlanıp fiyatlanmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın veri seti, 01.01.2018–31.12.2025 döneminde Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yayımlanan“Geri Alınan Payların Elden Çıkarılması”bildirimlerinden oluşmaktadır. Filtreleme sonucunda 128 farklı şirkete ait 346 yeniden satış bildirimi analize dahil edilmiştir. Ampirik analiz iki aşamada yürütülmüştür. İlk aşamada, yeniden satış bildirimleri etrafında oluşan kümülatif anormal getiriler olay analizi yöntemiyle incelenmiş; beklenen getirilerin tahmininde Tek Endeks Modeli kullanılmıştır. İkinci aşamada ise olay analizi sonucunda elde edilen firma bazlı kümülatif anormal getiriler kullanılarak piyasa tepkisinin firma ve işlem özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı kesitsel regresyon analiziyle test edilmiştir. Elde edilen bulgular, geri alınan payların yeniden satışına piyasanın duyarsız kalmadığını ve belirli olay pencerelerinde istatistiksel olarak anlamlı kümülatif anormal getiriler oluştuğunu göstermektedir. Bununla birlikte piyasa tepkisinin homojen olmadığı; finansal ve finansal olmayan firmalarda farklı belirleyiciler aracılığıyla şekillendiği tespit edilmiştir. Bu kapsamda çalışma, Türkiye literatüründe geri alınan payların yeniden satışına ilişkin piyasa tepkisini doğrudan inceleyen ilk ampirik çalışma olarak özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the market reaction to the resale of shares previously repurchased by companies listed on Borsa İstanbul. While studies on share repurchases in Türkiye have predominantly focused on repurchase decisions and announcements, the market reaction to the resale of repurchased shares has not been sufficiently addressed empirically. In this context, the study investigates whether such transactions are priced by investors as information-bearing corporate decisions. The dataset consists of“Disposal of Repurchased Shares”disclosures published on the Public Disclosure Platform (KAP) during the period from 01.01.2018 to 31.12.2025. Following the filtering process, 346 resale announcements made by 128 distinct companies were included in the analysis. The empirical analysis was conducted in two stages. In the first stage, cumulative abnormal returns around resale announcements were examined using the event study methodology, and the Single Index Model was employed to estimate expected returns. In the second stage, firm-level cumulative abnormal returns obtained from the event study were used in a cross-sectional regression analysis to test whether the market reaction differs according to firm- and transaction-specific characteristics. The findings indicate that the market does not remain indifferent to the resale of repurchased shares and that statistically significant cumulative abnormal returns emerge within certain event windows. However, the market reaction is not homogeneous; rather, it is shaped through different determinants in financial and non-financial firms. Accordingly, this study offers an original contribution to the Turkish literature as the first empirical study to directly examine the market reaction to the resale of repurchased shares.