Monte Carlo yöntemi ile gamma dedektör simulasyonu
Gamma dedector simulation via Monte Carlo methods
  1. Tez No: 101357
  2. Yazar: KUBİLAY ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. HÜSEYİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
MONTE CARLO YÖNTEMİ İLE GAMMA DEDEKTOR SIMULASYONU Bu çalışmanın amacı, bir gamma dedektörünün simulasyonunu gerçekleştirmektir. Simulasyon için ihtiyaç duyulan program, gerçek dedektör gibi yanıt spektrumunu görüntüleyebilmelidir. Ayrıca simulasyon programının dedektör verimlerini hesaplaması da istenir. Bu çalışmada, varolan bir gamma dedektörü için bir simulasyon programı elde edildi. Bunu başarabilmek için, basit bir simulasyon programı yeniden düzenlendi, böylece istenen tüm görevleri yapan ve ilkinden tümden farklı bir simulasyon programı elde edildi. Üzerinde çalışılan program, bir Nal dedektör içindi ve mevcut dedektör için geçerli olmayan kimi parametreler içeriyordu. Kaynak kodunda tüm bunlar için etki kesiti ve yoğunluk değerleri gibi bir çok noktada değişiklikler yapıldı. Programın ara birimi de bir miktar değiştirildi. Bunlardan başka, spektrum özellikleri gözden geçirildi ve daha açık spektrumlar için gerekli iyileştirmeler yapıldı. Programda ara birim üzerinden simulasyonla ilgili önemli parametreler istenen değerlere ayarlanabilir. Örneğin kaynağın enerjisi, dedektöre girecek demetteki foton sayısı gibi veriler değiştirilebilir. Böylece farklı durumlar için farklı simulasyonlar kolayca gerçekleştirilebilir. Elde edilen program, iki farklı spektrum verir. Biri doğrudan sayım değerlerini verir. Spektrumdaki en yüksek tepe gelen foton sayısına normalize edilmiştir. Diğer spektrum ise her bir tepe için ayrı ayrı sayım verimlerini gösterir. Hesaplanan verimler ise tepe verimi ve toplam verim değerleridir. Farklı gamma kaynaklan için dedektör verimleri ölçülmüştür. Bulunan tepe verim değerleri eldeki deneysel verilerle karşılaştırılarak, simulasyonun başarılı olduğu görülmüştür. Kısaca bu çalışmada geliştirilen simulasyon, başarılı görünmektedir. Beklenen spektrumları üretir ve hesaplanan verim değerleri, deneysel sonuçlardan çok farklı değildir. VII
Özet (Çeviri)
GAMMA DETECTOR SIMULATION VIA MONTE CARLO METHODS SUMMARY The intention of this work is to simulate a gamma ray detector system. The simulation program that is needed for the simulation has to monitor response spectrum like a real detector. Furthermore, it is wanted the simulation program to calculate detection efficiencies. In this work, a simulation program has been obtained for an existing Ge gamma detector. To achieve this, a simple simulation program has been modified, and it has been obtained a new program which performs all desired tasks and totally different. The program on which has been worked was for a Nal detector, and it had different parameters which are not valid for the existing detector. It has been made many changes on the source code for these such as cross section and density values. The interface of the program has also been changed a bit. In addition, the response spectrum features have been revised, and it has been made needed improvements. In the program, many important parameters related to simulation can be set to desired values. For instance, source energy and the photon number in the incident beam can be changed. Therefore different situations can be simulated easily. The obtained program generates two response spectrums. One of them gives count values directly. In this spectrum, the peak of the spectrum is normalized to the number of photons. The other spectrum shows efficiencies for each peak. However, the calculated efficiencies are photo peak efficiency and total efficiency. The photo peak efficiencies have been measured for different gamma sources. The sensibility of the simulation program has been shown comparing the measured photo peak efficiencies with experimental results. Summary the simulation, which has been developed in this work, seems to be successful. It generates expected response spectrum, and the calculated efficiency values are not very different from experimental results. VIII