Monte Carlo simülasyonu kullanarak kuyu tipi HPGe dedektörde yarı-ampirik verim kalibrasyonu eşitliğinin elde edilmesi
Semi-empirical efficiency calibration equation for well type HPGe dedector by using Monte Carlo simulation
- Tez No: 274858
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ASİYE AYÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gama spektrometresi ile aktivite derişimi tayininde en önemli problem verim tayini ve kalibrasyonudur. Deneysel verim kalibrasyonu uzun zaman alan, pahalı ve çoğunlukla yaklaşımlardan ibaret bir yöntemdir. Bu nedenle bu çalışma `Muğla Üniversitesi Kimya Bölümü Radyoaktivite Araştırma ve Analiz Laboratuvarı'nda kullanılmakta olan kuyu tipi HPGe dedektörün verim kalibrasyonunun yapılabilmesi için simülasyon yöntemlerinin kullanımına dayandırılmıştır. Laboratuvarımızda yapılan radyoaktivite analizlerinde kaynaklar yetersiz olduğundan analiz edilen örneklerin aktivite derişimi hesaplarında kullanılan verim değerleri yaklaşımlardan öteye gidememektedir. Ancak dedektörün simüle edilmesi ile analizlerde örnek geometrisi ile uyumlu standart kaynak bulundurma veya hazırlama zorlukları ile karşılaşmadan çok farklı geometriler için sadece simülasyon girdilerinin değiştirilmesi ile detektörün verim kalibrasyonu yapılabilecektir. Çalışmamızda detektör simülasyonu için matematiksel modelleme ve Monte Carlo yöntemi kullanıldı. Yazılan simülasyon programından elde edilen sonuçlar ile deneysel sonuçlar arasında %98.51 uyum olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The most important problem in determination of activity concentration by gamma spectrometry is assigning efficiency and getting efficiency calibration. Experimental efficiency calibration takes much time, is an expensive method, besides that it is an approximation method. In this study, simulation methods are drafted for efficiency calibration of well type HPGe detector used in `Muğla University Chemistry Department Radioactivity Research and Analysis Laboratory?. The efficiency parameter used in activity concentration calculations is the weakest point in our experiments because of insufficiency of the standart sources. But, in the henceforth analysis, the efficiency calibration of the detector will be made without getting or preparing standart sources same with the samples physically and chemically. By using this programme the efficiency calibration will be done for various cases by only changing inputs of the simulation program. In this study, both Monte Carlo and mathematical modelling methods were used for detector simulating. As a conclusion, the agreement between the simulation program and experimental results were 98.51%.