Effects of SGLT-2 inhibitor dapagliflozin on cyclophosphamide-induced chronic cystitis
SGLT-2 inhibitörü dapagliflozinin siklofosfamid ile indüklenen kronik sistit üzerine etkisi
- Tez No: 1013610
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN YARIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Bilim Dalı
Özet
İnterstisyel sistit; idrar sıklığı artışı, idrar kaçırma, miksiyon ağrısı ve kronik pelvik ağrı gibi alt idrar yolu semptomlarına sebep olan; mesanenin kronik inflamatuvar hastalığıdır. İnterstisyel sistitte hasarlı ürotelyumdan salgılanan interlökin-1β (IL-1β), tümör nekroz faktör alfa (TNF-α) gibi inflamatuvar ajanlar patolojisinde önemli rol oynar. İnterstisyel sistit tedavisinde inflamatuvar süreçlerin modülasyonu temel hedeflerden biri olup, dapagliflozinin de bu kapsamda inflamasyonla ilişkili hastalıklarda terapötik potansiyel taşıdığı bildirilmektedir. Bu çalışmada siklofosfamid (CP) ile indüklenen deneysel kronik sistit olgularında dapagliflozinin etkisini araştırdık. Siklofosfamid ile kronik sistit modeli oluşturmak amacıyla, deney gruplarındaki dişi Balb/c farelere 7 gün boyunca, iki günde bir olacak şekilde (1., 3., 5. ve 7. günlerde) siklofosfamid (80 mg/kg, intraperitoneal) uygulanmıştır. Dapagliflozin, 10 ve 20 mg/kg olmak üzere iki farklı dozda, siklofosfamid uygulamasından 30 dakika önce hayvanlara verilmiştir. Detrüsor kontraktilitesi, mesane hasarına etkisi, tümör nekrozis faktör alfa (TNF-α) ve interlökin-1 beta (IL-1β) düzeyleri değerlendirildi. Potasyum klorür ile uyarılan detrüsör kasılma yanıtları açısından deney grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. CP, karbakol ile uyarılan detrüsör kasılmalarını anlamlı derecede arttırmış, IL-1β ile TNF-α düzeylerinde artışa neden olmuştur. 20 mg/kg dozda dapagliflozin tedavisi, CP grubunda CCh ile indüklenen maksimum kasılma yanıtındaki ve mesane düzeyindeki CP'nin neden olduğu, IL-1β ile TNF-α artışınıönlemiştir. 10 mg/kg dozda dapagliflozin tedavisi detrüsör kasılma yanıtları, inflamatuar belirteçleri (IL-1β, TNF-α), mesane hasarı üzerinde etkisiz kalmıştır. Sonuçlarımız 20 mg/kg dozda dapagliflozinin mesanedeki detrüsör kasılma ve inflamatuvar yanıtları düzenleyerek CP kaynaklı kronik sistitte terapötik etki gösterebileceğine dair kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Interstitial cystitis is a chronic inflammatory disease of the bladder that leads to lower urinary tract symptoms such as increase durinary frequency, urinary incontinence, painful micturition, and chronic pelvic pain. In interstitial cystits, inflammatory mediators such as interleukin-1β (IL-1β) and tumor necrosis factor-alpha (TNF-α) releaseed from the damaged urothelium play an important role in its pathology. Modulation of inflammatory processes is considered one of the main therapeutic targets in the treatment of interstitial cystitis, and dapagliflozin has been reported to possess therapeutic potential in inflammation related diseases with in this context. In this study, we investigated the effects of dapagliflozin in a cyclophosphamide (CP)-induced experimental chronic cystits model. To establish the chronic cystitis model, female Balb/c mice in the experimental groups received cyclophosphamide (80 mg/kg, intraperitoneally) every other day for 7 days (on days 1, 3, 5, and 7). Dapagliflozin was administered at two differents doses (10 and 20 mg/kg) 30 minutes prior to cyclophosphamide injection. Detrusor contractiliy, bladder damage, and levels of tumor necrosis factor-alpha (TNF-α) and interleukin-1β (IL-1β) were evaluated. There was no statistically significant difference among the experimental groups with respect to potassium chloride-induced detrusor contractions and led to levated IL-1β and TNF-α levels. Treatment with dapagliflozin at a dose of 20 mg/kg prevented the CP-induced increase in carbachol-evoked maximal contraction responses as well as the elevation of IL-1β and TNF-α levels in bladder tissue. In contrast, dapagliflozin at a döşe of 10 mg/kg had no significant effect on detrusor contraction responses, inflammatory markers (IL-1β, TNF-α), and bladder damage. Our findings provide evidence that dapagliflozin at a dose of 20 mg/kg may exert therapeutic effects in CP-induced chronic cystitis by regulating detrusor contractility and inflammatory responses in the bladder.