Farklı kaynak yöntemleri ile üretilmiş bir araç üstü parçanın tekil ve tekrarlı mekanik şok yüklemeleri altındaki davranışının incelenmesi
Investigation of the behavior of onboard equipment manufactured through different welding methods under single and repeated mechanical shock loads
- Tez No: 1013611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE MEHMET GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
Özet
Kaynaklı imalat, güvenilir ve birçok parçanın üretimine uygun olması sayesinde araç konstrüksiyonlarında yapıların birleştirilmesi için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Özellikle hızlı ve kolay uygulanabilir olması nedeniyle ergitme kaynağı yöntemlerinin kullanımları endüstride önemli bir yer kaplamaktadır. Ancak ergitme kaynak yöntemleri, kaynak parametrelerinin yanında, kullanılan yönteme de bağlı olarak birleştirilen malzemelerde iç gerilmelere sebep olmaktadır. Bu durum özellikle geleneksel ergitme kaynağı yöntemleri ile üretilmiş bir parçanın dinamik yüklere maruz kaldığı kritik çalışma koşulları altında parça ömrüne etki etmesi açısından dikkate alınması gereken önemli araştırma konularından olmuştur. Bu tez kapsamında, gazaltı kaynak yöntemlerinden olan Metal Aktif Gaz (MAG) kaynak yöntemi ile imal edilecek şekilde tasarlanmış taşıyıcı işleve sahip bir araç üstü parçanın tekil ve tekrarlı şok yükleri altında mekanik olarak davranışları deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Sonlu elemanlar analizi için taşıyıcı parça, 5 mm kalınlığında düşük karbonlu çelik sacların (S355MC) kaynakla birleştirileceği şeklinde modellenmiştir. Model LS-DYNA yazılımında tekil ve tekrarlı şok yüklerine maruz bırakılmıştır. Sonlu elamanlar analizlerinde gerçeğe daha yakın sonuçların alınabilmesi için kaynak dolgusu, ana malzeme ve dolgu telinden farklı olarak gerçek mekanik özellikleri ile programa (MAT_024 elastoplastik malzeme modeline dönüştürülerek) tanıtılmıştır. Gerçekleştirilen sayısal analizlerde kaynak bölgelerinde plastik şekil değiştirme ayrıntılı biçimde incelenmiş olup elde edilen sonuçlar kaynak telinin standart malzeme değerleri ile tanıtıldığı durumla karşılaştırılmıştır. Sayısal analizlerde kaynak dolgusu için gerçek mekanik özelliklerin ve dolgu teli katalog değeri özelliklerinin tanıtıldığı durumlardaki analiz sonuçları karşılaştırılmıştır. Ayrıca tasarlanan araç üstü parçanın MAG yöntemi ile üretimi yapıldıktan sonra mekanik şok testi yapılmış ve bulgular sayısal analiz bulguları ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Welding is a widely used method for joining structures in vehicle constructions due to its reliability and suitability for producing many parts. Fusion welding methods are widely used in industry, particularly due to convenience of application. However, fusion welding methods cause internal stresses in the joined materials, depending not only on the welding parameters but also on the method used. This has become an important research topic, particularly in terms of its impact on part life under critical operating conditions where a part produced with conventional fusion welding methods is subjected to dynamic loads. In this thesis, the mechanical behavior of a vehicle-mounted component with a load-bearing function, designed to be manufactured using Metal Active Gas (MAG) welding, a gas shielded welding method, under single and repeated shock loads was investigated experimentally and numerically. For finite element analysis, the load-bearing component was modeled as being joined by welding 5 mm thick low-carbon steel sheets (S355MC). The model was subjected to single and repeated shock loads in LS-DYNA. To obtain more realistic results in finite element analysis, the filler material, base material, and filler wire were introduced into the program (converted into the MAT_024 elastoplastic material model) with their actual mechanical properties, distinct from the filler material and filler wire. In the numerical analyses performed, plastic deformation in the weld regions was examined in detail, and the results obtained were compared with the case where the weld wire was specified with standard material values. In the numerical analyses, the results of the analyses were compared with the analysis results in cases where the actual mechanical properties of the weld filler and the catalog value properties of the filler wire were specified. In addition, after the designed vehicle-mounted part was manufactured using the MAG method, a mechanical shock test was performed, and the findings were compared with the numerical analysis findings.