Conservation of vernacular housing architecture in Shilandar
Shilandar'ın yerel konut mimarisinin korunması
- Tez No: 1013617
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜMEYRA BİROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
Özet
Yerel konut mimarisi, iklimsel, topografik ve sosyo-kültürel koşullara uzun vadeli uyum süreci sonucunda biçimlenen önemli bir kültürel miras bileşenidir. Yerel konut mimarisinin belgelenmesi, kırsal yerleşimlerin mekânsal kimliğinin ve mimari özelliklerinin anlaşılması açısından önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, İran'daki yerel konut mimarisinin temsilci örneklerinden biri olan Shilandar kırsal yerleşimine odaklanmakta; yerleşimin kırsal karakterini ve mimari özelliklerini tanımlayarak akademik literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. İran'ın Zanjan Eyaleti'nde yer alan Shilandar yerleşimi, yerel topluluklar ile doğal çevre arasındaki yakın etkileşim sonucunda gelişmiştir. Yapılı çevrenin dik topoğrafyaya uyumu, yapı çatılarının üst kotlardaki konutlar için avlu işlevi görmesi ve ahşap balkonlu, kompakt dikdörtgen planlı konutlar; yerel mekânsal geleneklerin ve çevresel uyumun belirgin göstergeleridir. Ancak bu geleneksel mimari doku, nüfus azalması, tarımsal faaliyetlerin zayıflaması, yaşam tarzındaki değişimler ve yerel olmayan yapı malzemelerinin kullanımı nedeniyle giderek baskı altına girmektedir. Bu çalışma; literatür araştırmaları, arazi gözlemleri, örneklem temelli mimari incelemeler, tipolojik analizler ve yerel halkla yapılan görüşmeler doğrultusunda, Shilandar yerleşiminin yerel konut mimarisine ait mimari özelliklerini ve mekânsal örüntülerini belgelemekte ve analiz etmektedir. Araştırma bulguları, yerleşimin kırsal miras değerini, güncel dönüşümleri ve yerel konut mimarisinin gelişimine ilişkin genel eğilimleri analitik bir çerçevede ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Vernacular housing architecture represents a significant component of cultural heritage, shaped through long-term adaptation to climatic, topographical, and socio-cultural conditions. The documentation of vernacular housing plays a crucial role in understanding the spatial identity of rural settlements and their architectural characteristics. This study focuses on the rural settlement of Shilandar as a representative example of Iran's vernacular housing architecture and aims to define its rural character and architectural features, contributing to the existing academic literature. Located in Zanjan Province, Iran, the settlement of Shilandar has evolved through a close interaction between local communities and the natural environment. The adaptation of the built environment to steep topography, the use of building roofs as courtyards for dwellings at higher levels, and the prevalence of compact rectangular houses with wooden balconies reflect local spatial traditions and environmental adaptation. However, this traditional architectural fabric has increasingly come under pressure due to population decline, the weakening of agricultural activities, changes in lifestyle, and the introduction of non-local construction materials. Based on literature review, field observations, sample-based architectural surveys, typological analysis, and interviews with local residents, this study documents and analyses the architectural characteristics and spatial patterns of Shilandar's vernacular housing. The findings present an analytical interpretation of the settlement's rural heritage value, contemporary transformations, and general trends in the evolution of vernacular housing architecture.