8. sınıf öğrencilerinin element, bileşik ve molekül kavramlarını anlama düzeylerinin belirlenmesi
Determining the understanding level of 8th grade students regarding the concepts of element, compound and molecule
- Tez No: 1013616
- Danışmanlar: PROF. TACETTİN PINARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: 8. sınıf öğrencilerinin element, bileşik ve molekül kavramlarını anlama düzeylerini belirlemek ve bu kavramlara ilişkin sahip oldukları kavram yanılgılarını ortaya koymaktır. Yöntem: Araştırma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılı içerisinde İstanbul ilindeki dört devlet ortaokulunda öğrenim gören, ülkemizin farklı kültürel ve sosyo-demografik özelliklerini yansıtan, 240'ı kız olmak üzere toplam 520 sekizinci sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Çalışma açıklayıcı sıralı karma yöntem desenine uygun olarak yürütülmüştür. Çalışma kapsamındaki öğrencilere sırasıyla“Kavram Testi”ve“Kavram Başarı Testi”uygulanmış, sonrasında farklı başarı ve kavramsal düzeyleri temsil eden 24 öğrenciyle yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Test sonuçlarının analizinde betimsel istatistiksel yöntemler kullanılmış, mülakat verileri ise içerik analizine tabi tutulmuştur. Bulgular: Yapılan istatistiksel analizler, öğrencilerin element, bileşik ve molekül kavramlarına ilişkin kavramsal anlama ve başarı düzeylerinin arzu edilen seviyelerin altında kaldığını göstermektedir. Ayrıca, incelenen kavramların tanımlarına ya da aralarındaki farklara yönelik bir takım kavram yanılgılarına sahip olduklarını ortaya koymaktadır. Mülakat verilerinin analizi, kavram yanılgılarının varlığını desteklemekte ve bu yanılgıların nedenlerine yönelik bir takım öngörülerde bulunmaktadır. Sonuçlar: Öğrencilerin element kavramını çoğunlukla“saf madde”olarak algıladıkları, molekül kavramını yalnızca bileşiklerle sınırlandırdıkları ve bileşiklerin farklı özelliklere sahip olma nedenlerini açıklamakta zorlandıkları belirlenmiştir. Ayrıca, hava ve su gibi günlük yaşam örneklerinin bilimsel kavramlarla yeterince ilişkilendirilemediği ve bilginin büyük ölçüde sınav odaklı olarak değerlendirildiği tespit edilmiştir. Nicel ve nitel bulguların üçgenleme yoluyla karşılaştırılması, elde edilen sonuçların birbiriyle tutarlı olduğunu ve araştırmanın güvenirliğine katkı sağladığını göstermektedir. Araştırma sonuçları, temel kimya kavramlarının öğretiminde atomik, moleküler ve sembolik (temsili) düzeylerin bütüncül bir yaklaşımla ele alınmasının gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine eighth-grade students' levels of understanding of the concepts of element, compound, and molecule, and to identify the misconceptions they hold regarding these concepts. Method: The research was conducted with a total of 520 eighth-grade students, 240 of whom were girls, attending four state middle schools in Istanbul during the 2024–2025 academic year, reflecting the diverse cultural and socio-demographic characteristics of our country. The study was conducted using an explanatory, sequential, and mixed methods design; quantitative analysis results formed the basis for qualitative data collection and analysis. Students were administered a“Concept Test”and a“Concept Achievement Test,”followed by semi-structured interviews with 24 students representing different achievement and conceptual levels. Descriptive statistical methods were used to analyze the test results, while the interview data were subjected to content analysis. Findings: Statistical analyses show that students conceptual understanding and achievement levels regarding the concepts of element, compound, and molecule fall below the desired levels. Furthermore, it reveals that they possess certain misconceptions regarding the definitions of these concepts or the differences between them. Analysis of the interview data supports the existence of these misconceptions and offers some insights into their causes. Conclusions: It was determined that students mostly perceive the concept of an element as a“pure substance,”limit the concept of a molecule only to compounds, and have difficulty explaining why compounds have different properties. Furthermore, it was found that everyday examples such as air and water are not sufficiently related to scientific concepts, and knowledge is largely evaluated in an exam-oriented manner. Comparing the quantitative and qualitative findings through triangulation shows that the results are consistent with each other and contributes to the reliability of the research. The research results indicate the necessity of addressing atomic, molecular, and symbolic (representative) levels with a holistic approach in teaching fundamental chemistry concepts.