Örgütsel güven ve iş tatmini ilişkisi ve bir araştırma
Relationship between organizational trust and job satisfaction
- Tez No: 215442
- Danışmanlar: PROF.DR. CAVİDE UYARGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalısmada örgütsel güvenin çalısanların is tatminindeki rolü ve önemi incelenmektedir. Çalısmanın teori bölümünde örgütsel güven kavramı tanımlanmıs, güveni olusturan unsurlar incelenmistir. Örgütsel güven alanında daha önce yapılan arastırmalar ile olusturulan teorilere ve örgütsel güven ve is tatmini arasındaki iliskiyi farklı boyutta arastıran incelemelere deginilmistir. Tezin arastırma bölümünde, çalısanların is tatminlerini hangi güven boyutunun daha fazla etkiledigini belirlemek ve bu etkiyi hangi algının destekledigini saptamak amacıyla tasımacılık, otomotiv ve gıda sektöründe faaliyet gösteren üç farklı sirkette ankete dayalı bir uygulama yapılmıstır. Ayrıca örgüte duyulan güven ile isten ayrılma niyeti arasında bir iliski olup olmadıgı da arastırılmıstır. Elde edilen bulgular, is tatmini ile örgütsel güven arasında etkili bir iliski oldugunu göstermektedir. Ancak örgüte duyulan güven ile isten ayrılma niyeti arasında aynı güçlü iliskiye rastlanmamıstır.
Özet (Çeviri)
In the theory section of the study, the concept of organisational trust has been defined ; factors contributing to the perception of trust have been explored. Previous studies and theories on organisational trust, as well as studies focusing particularly on the relationship between organisational trust and job satisfaction have been scrutinized. In the research section of the dissertation, I aimed first to find out which aspect of trust affects the job satisfaction of the employees most, and second to explore which perception supports this effect through a case study which is realized in three companies from courier, automotive and food sector. I also explored whether there was any relationship between organisational trust and intention to quit the job. The results showed that organisational trust was a significant determinant of job satisfaction. However, a similar significant relationship was not observed between organisational trust and intention to leave.