Blockchain and WEB 3.0: Researching educational approaches and real-world applications within mach architecture
Blockchain ve web 3.0: Mach mimarisinde eğitim yaklaşımları ve gerçek dünya uygulamaları üzerine araştırma
- Tez No: 1013623
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH UTKU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Eğitim 4.0 ve Endüstri 4.0 bağlamında, özellikle Blockchain, Web 3.0 ve MACH (Mikro hizmetler, API öncelikli, Bulut tabanlı, Headless) mimarisi gibi yeni ortaya çıkan dijital teknolojilerin entegrasyonunu incelemektedir. Araştırma, teknolojik inovasyon ve pedagojik dönüşümün kesişim noktasında konumlanmakta olup, merkezi olmayan ekosistemlerde tokenizasyon ve veri varlıklaştırma için yeni çerçeveler oluşturmak ve eduScrum ve Extreme Programming (XP) ilkeleriyle uyumlu, çevik, proje tabanlı öğrenme ortamları tasarlamak gibi ikili bir amaca sahiptir. Metodolojik olarak, çalışma teorik analiz, sistem prototipleme ve eylem araştırmasını birleştiren karma yöntemler tasarımını kullanmaktadır. Eğitim bileşeni, endüstri odaklı iş akışlarını simüle etmek için Trello, GitHub ve çevik sprint döngülerini kullanarak yapılandırmacı ve işbirliğine dayalı öğrenme yaklaşımlarını vurgulamaktadır. Veriler, kurs öncesi ve sonrası anketler, performans değerlendirmeleri ve proje çıktıları aracılığıyla toplanırken, dış geçerlilik endüstri geri bildirimleri ve eşleştirilmiş t-testleri ve etki büyüklüğü hesaplamaları dahil olmak üzere istatistiksel analizler ile sağlanmıştır. Sonuçlar, öğrencilerin MACH ilkeleri, blok zinciri ekonomisi ve çevik geliştirme süreçleri konusundaki anlayışlarında önemli gelişmeler olduğunu ve katılım, takım çalışması ve uygulamalı problem çözme alanlarında ölçülebilir kazanımlar olduğunu doğrulamaktadır. Aynı zamanda, blok zinciri prototipleri, tokenize edilmiş teşviklerin dijital eğitim platformlarına entegre edilmesi için pratik yollar göstermektedir. Bu bulgular, Web 3.0 teknolojilerini çevik pedagoji ile birleştirerek dayanıklı, geleceğe yönelik eğitim ekosistemleri oluşturma potansiyelini vurgulamaktadır. Tez, blok zinciri destekli varlıklaştırma ve çeviklik odaklı pedagoji arasındaki yakınsamanın hem teknolojik okuryazarlığı hem de girişimcilik yetkinliklerini teşvik edebileceği ve dijital geçiş sürecinde olan yükseköğretim kurumları için sürdürülebilir bir model sunabileceği sonucuna varmıştır. Pratik uygulamalar müfredat tasarımı, politika geliştirme ve uluslararası işbirliği için kurumsal stratejilere kadar uzanırken, gelecekteki araştırmalar uzun vadeli etkileri, ölçeklenebilirliği ve disiplinler arası uygulamaları incelemelidir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the integration of emerging digital technologies—particularly Blockchain, Web 3.0, and MACH (Microservices, API-first, Cloud-native, Headless) architecture, within the context of Education 4.0 and Industry 4.0. The research is positioned at the intersection of technological innovation and pedagogical transformation, with the dual aim of establishing new frameworks for tokenization and data assetization in decentralized ecosystems, and designing agile, project-based learning environments aligned with eduScrum and Extreme Programming (XP) principles. Methodologically, the study employs a mixed-methods design, combining theoretical analysis, system prototyping, and action research. The educational component emphasizes constructivist and collaborative learning approaches, utilizing Trello, GitHub, and agile sprint cycles to simulate industry-driven workflows. Data were collected through pre- and post-course surveys, performance assessments, and project deliverables, while external validation was provided by industry feedback and statistical analyses, including paired t-tests and effect size calculations. The results confirm significant improvements in students' understanding of MACH principles, blockchain economics, and agile development processes, with measurable gains in engagement, teamwork, and applied problem-solving. Simultaneously, the blockchain prototypes demonstrate practical pathways for integrating tokenized incentives into digital education platforms. These findings highlight the potential of combining Web 3.0 technologies with agile pedagogy to create resilient, future-oriented educational ecosystems. The thesis concludes that the convergence of blockchain-enabled assetization and agile-driven pedagogy can foster both technological literacy and entrepreneurial competencies, offering a sustainable model for higher education institutions navigating the digital transition. Practical implications extend to curriculum design, policy development, and institutional strategies for international cooperation, while future research should explore longitudinal impacts, scalability, and cross-disciplinary applications.