Web 3.0 teknolojisinin eğitimin etkinliğinin artırılması üzerine araştırma
Research on enhancing the effectiveness of education through web 3.0 technology
- Tez No: 957528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TAHA BİLİŞİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu doktora tezi, Web 3.0 teknolojilerinin eğitimdeki kullanım alanlarını ve bu teknolojilerin bireysel yetkinlik gelişimi ile öğrenci başarısı üzerindeki dönüştürücü etkilerini incelemektedir. Çalışmada, semantik web, merkeziyetsizlik, blockchain, yapay zeka, IoT ve oyunlaştırma gibi Web 3.0 bileşenleri kuramsal çerçevede ele alınmış; ardından özelleştirilmiş öğrenme, VR/AR uygulamaları ve yapay zekâ destekli analitiklerin eğitim süreçlerine katkısı değerlendirilmiştir. İstanbul Kültür Üniversitesi'nin geliştirdiği PUMA uygulaması örnek olay olarak analiz edilmiş, uygulamanın oyunlaştırma, e-portfolyo ve e-yoklama gibi modüllerinin öğrenci motivasyonu ve yetkinlik gelişimine katkısı hem nicel veriler hem de nitel görüşmelerle ortaya konmuştur. Karma yöntem yaklaşımıyla yürütülen araştırma sonucunda, Web 3.0 teknolojilerinin bireysel öğrenme deneyimlerini dönüştürme ve eğitimde stratejik gelişim fırsatları sunma potansiyeli vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation examines the use of Web 3.0 technologies in education and their transformative impact on individual competency development and student achievement. The study explores key components of Web 3.0—such as the semantic web, decentralization, blockchain, artificial intelligence, the Internet of Things (IoT), and gamification—within a theoretical framework. It further evaluates the contributions of personalized learning, virtual and augmented reality applications, and AI-supported learning analytics to educational processes. As a case study, the PUMA (Performance and Upskilling Management) mobile application developed by Istanbul Kültür University is analyzed in depth, focusing on its gamification elements, e-portfolio, and e-attendance features, and how these contribute to student motivation and skill development. Utilizing a mixed methods approach, the research combines quantitative data from surveys and system usage metrics with qualitative insights from semi-structured interviews to explore user experiences and perceptions. The findings emphasize the potential of Web 3.0 technologies to transform individual learning experiences and offer strategic opportunities for the future design of educational technologies.