Blokzincir tabanlı metaverse platformlarındaki üç boyutlu yapıların görsel analizi ve bir tasarım önerisi
Visual analysis of three-dimensional structures in blockchain-based metaverse platforms and a design proposal
- Tez No: 886638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN TOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Her geçen gün kullanıcı kitlesi artarak ideal bir yapılanma alanı haline gelen metaverse, kullanıcılar tarafından içeriğin oluşturabildiği, yönetebildiği oyun, eğlence ve alışveriş amaçlı geliştirilmiş fiziksel yaşam aksiyonların simüle edildiği üç boyutlu sanal ortamlardır. Bu ortamlardaki sosyal etkileşim, eğlence gibi içeriğin yanı sıra görsel estetiği ve tasarım bütünlüğü de oldukça önem arz etmektedir. Platform kullanıcıları için 3B yapıların tasarlanmasında fiziksel dünyamızda olduğu gibi metaverse ortamlarındaki tasarımların estetik ve görsel çekiciliğe sahip olmasının beklendiği varsayılmaktadır. Metaverse platformlarındaki 3B model tasarımlarında kullanılan teknikler, uygulamanın işleyişi ve performansı üzerinde etkili bir diğer unsurdur. Bu sebeple tasarımcılar açısından blokzincir ve web 3.0 teknolojisi alt yapısına sahip metaverse platformlarındaki 3B modellerin oluşturulmasında uygun tasarım yöntemlerine ihtiyacın olduğu görülmektedir. Tez araştırması kapsamında, blokzincir tabanlı metaverse platformu Decentraland'de yer alan çalışma sahnesindeki limitlerin 3B yapı modelleri üzerindeki kısıtlayıcı rolüne karşın nasıl daha estetik bir tasarım yapılabilir sorusu ile yola çıkılmış ve yapı modellemelerinde etkili olduğu düşünülen tasarım unsurları temel alınarak görsel etkinin artırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Decentraland plaformunda yer alan 3B yapı tasarımları incelenmiş ve tasarım unsurları ile olan ilişkisi de irdelenmiştir. Decentraland platformunda yer alan tasarımlar arasından 6 popüler yapı, rastlantısal seçim yöntemine göre seçilmiştir. Seçilen bu yapı tasarımları 3B tasarım unsurları bağlamında betimsel analiz tekniği kullanılarak incelenmiştir. Yapılar, fiziksel dünyadaki tasarım anlayışına olan yakınlığı ve sanal ortamın sahip olduğu tasarım özelliklerine göre değerlendirilmiştir. Köşeli ve dik formların, mat renkler, gerçekçi doku ve statik tasarım ögelerinin kullanımı yapıya gerçekçi bir etki sağladığı; geometrik ve asimetrik biçimler, tekrar eden formlar, oval kenarlıklar, canlı ve parlak renkler, neon ışıklandırmalar ile hareketli grafik ögeleri ise gerçeküstü bir etki sağladığı tespit edilmiştir. Bu incelemeler neticesinde platformun ağırlıklı olarak gerçeküstü temaya sahip olan yapılardan oluştuğu saptanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise gerçeküstü tasarım unsurlarının referans alındığı metaverse yapı tasarımını içeren bir uygulama çalışması yapılmış tasarımcılara ve geliştiricilere yönelik tasarım önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Metaverse, which has become an ideal structuring area with its user base increasing day by day, is a three-dimensional virtual environment where users can create and manage content and simulate physical life actions developed for gaming, entertainment and shopping purposes. In addition to content such as social interaction and entertainment in these environments, visual aesthetics and design integrity are also very important. In designing 3D structures for platform users, it is assumed that designs in metaverse environments are expected to have aesthetic and visual appeal, just like in our physical world. The techniques used in 3D model designs on Metaverse platforms are another factor that has an impact on the operation and performance of the application. For this reason, it seems that designers need appropriate design methods in creating 3D models on metaverse platforms with blockchain and web 3.0 technology infrastructure. Within the scope of the thesis research, we set out with the question of how to make a more aesthetic design despite the restrictive role of the limits in the working scene on 3D building models in the blockchain-based metaverse platform Decentraland, and it was aimed to increase the visual effect based on the design elements that are thought to be effective in building modeling. In this regard, 3D building designs on the Decentraland platform were examined and their relationship with design elements was also examined. Among the designs on the Decentraland platform, 6 popular buildings were selected according to the random selection method. These selected building designs were examined using descriptive analysis technique in the context of 3D design elements. The use of angular and upright forms, matte colors, realistic texture and static design elements provides a realistic effect to the structure; it has been determined that geometric and asymmetrical shapes, repetitive forms, oval borders, vibrant and bright colors, neon lighting and animated graphic elements provide a surreal effect. As a result of these investigations, it was determined that the platform consists mainly of structures with a surreal theme. In the last part of the study, an application study including metaverse structure design, where surreal design elements are taken as a reference, was made and design suggestions for designers and developers were presented.