Çocuk ve mimarlık çalışmaları bağlamında okul öncesi eğitim için yapılı çevre programı önerisi
A proposal for a built environment program for preschool education within the context of children and architecture studies
- Tez No: 1013626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELKIS ECE ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Çocuk ve mimarlık çalışmalarını temel alan yapılı çevre eğitimine yönelik programlar, çocukların gelişimine çok yönlü katkılar sağlamakta; yaşadıkları kentsel çevreye duyarlılık göstermelerini, sorumluluk duymalarını ve farkındalık geliştirmelerini desteklemektedir. Kentsel nüfusun artışıyla birlikte, geleceğin kentlerinin şekillenmesinde rol alacak çocuklara erken yaşlardan itibaren bu kazanımların sağlanabilmesine verilen önem artmaktadır. Gelişimin temellerinin atıldığı ve edinilen kazanımların yaşam boyu etkili olduğu okul öncesi dönemdeki çocuklara yönelik yapılı çevre programlarına yer verilmesinin gerekliliği vurgulanmaktadır. Yapılı çevre eğitimi uluslararası düzeyde çeşitli girişimlerle, çocuk ve mimarlık çalışmalarıyla ve yapılı çevre programlarıyla gelişmektedir. Türkiye'de de çocuk ve mimarlık ilişkisini temel alan yapılı çevre programlarının kısa süreli proje ve atölye çalışmalarıyla desteklendiği; bu kapsamda program önerilerinin geliştirildiği görülmekte; okul öncesi eğitim sürecine yönelik bir program önerisine rastlanmamaktadır. Bu bağlamda tezde, çocuk ve mimarlık çalışmaları bağlamında okul öncesi eğitim için yapılı çevre programı önerisinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Program, Türkiye'de okul öncesi eğitimin en yaygın verildiği 5 yaş grubuna yönelik hazırlanmıştır. Okul öncesi eğitim sürecinde uygulanabilmesi öngörülen program MEB 2024 Okul Öncesi Eğitim Programı ile ilişkili olarak geliştirilmiştir. Programda ev, evin yakın çevresi, anaokulu, kent temalarında, çizim, kolaj, maket, gezi gibi çeşitli teknikler içeren 14 atölye çalışmasına yer verilmiştir. Program önerisi 2024-2025 eğitim yılında tezin alan çalışması olarak Bursa Uludağ Üniversitesi Anaokulu'nda bir sınıfta uygulanmıştır. Tezde, program önerisi gözlemsel değerlendirmeler ve atölye çıktıları; çocukların, anaokulu öğretmeninin ve velilerin görüşleri doğrultusunda değerlendirilmiştir. Bu bağlamda önerilen yapılı çevre programının 5 yaş çocuklarına, yapılı çevre farkındalığı, 21. yüzyıl becerileri ve gelişimsel açıdan katkılar sağladığı; okul öncesi eğitim sürecinde yer verilebilir ve geliştirilebilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Built environment education programs based on children and architecture studies provide multidimensional contributions to children's development, supporting them in showing sensitivity, responsibility, and awareness toward their urban environment. With the increasing urban population, the importance of providing these gains from early ages to children who will shape future cities is increasing. The necessity of including built environment programs in the preschool period, where developmental foundations are laid and gains are effective lifelong, is emphasized. Built environment education is developing internationally through various initiatives, child and architecture studies, and built environment programs. In Turkey, built environment programs based on children-architecture relationships are supported by short-term projects and workshops; while program proposals exist, a specific proposal for the preschool education process is lacking. This thesis aims to develop a built environment program proposal for preschool education. The program targets the 5-year-old age group, where preschool education is most commonly provided in Turkey. Foreseen to be applicable in preschool education, the program was developed in relation to the MEB 2024 Preschool Education Program. It includes 14 workshops using techniques like drawing, collage, models, and trips within themes of home, neighbourhood, kindergarten, and city. The proposal was implemented in a classroom at Bursa Uludağ University Kindergarten as field study in the 2024-2025 academic year. The program was evaluated through observational assessments, workshop outputs, and views of children, the teacher, and parents. It was concluded that the program contributes to 5-year-olds' built environment awareness, 21st-century skills, and development, and is applicable within preschool education.