Ursolik asidin endometrial karsinomda EMT aracılı tümör invazyonu ve metastazı üzerindeki etkileri
Effects of ursolic acid on EMT-mediated tumor invasion and metastasis in endometrial carcinoma
- Tez No: 1013655
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜL DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Endometrial kanser (EK), en sık görülen kadın üreme organı kanser türlerinden biridir. Hastaların büyük çoğunluğu cerrahi yöntemlerle iyileşse de, hastalığın tedavi başarısının düşük olduğu agresif tipleri de bulunmaktadır. Bu hastaların %85'ten fazlası 5 yıllık sağkalım oranına sahiptir. Kanser tedavisinde ilaç keşfi için kimyasal maddelerin yanı sıra, bitkiler ve fotokimyasallar da önemli rol oynamaktadır. Biyoaktif fotokimyasalların önemli bir sınıfı da, triterpeneoidlerdir. Bu bileşikler bitki kaynaklı siklosqualenoid moleküllerini taşıyarak anti-inflamatuvar, antikanser ve antimikrobiyal etkiler gösterirler. Ursolik asit (UA), 3β-hidroksi-urs-12-en-28-oik-asit, pentasiklik triterpenik asit, siklosqualenoid ailesine aittir. Tıbbi bitkilerin yapraklarında ve meyvelerinde, elma, armut, kuru erik ve diğer meyvelerin mum benzeri kaplamalarında yaygın olarak bulunduğu bilinmektedir. UA'nın inflamasyon kaynaklı kanserler de dahil olmak üzere, çeşitli insan hastalıklarında yararlı etkileri bilinmektedir. Klinik araştırmalara dayalı olarak ursolik asidin hücresel transkripsiyon faktörlerini, büyüme faktörü reseptörlerini, inflamatuvar sitokinleri, kanser hücresi çoğalmasını, apoptozu, invazyonu, metastazı ve anjiyogenezi nasıl düzenlediğine dair çeşitli mekanizmalar saptanmıştır. Bu çalışmada UA'nın endometrial karsinoma hücrelerinde invazyon ve metastaz üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. UA'nın Ishikawa hücrelerindeki sitotoksik etkisini belirlemek üzere CCK-8 testi gerçekleştirilmiş ve IC50 değeri belirlenmiştir. Ardından hücresel düzeydeki etkileri gözlemek için koloni formasyon analizi ve invazyon testi uygulanmıştır. UA'nın moleküler düzeydeki etkilerini ortaya koymak için EMT, metastaz ve apoptoza yönelik gen ekspresyon analizleri gerçekleştirlmiştir. Protein seviyelerinin değerlendirilmesi için de ELISA yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; UA uygulaması Ishikawa hücrelerinde canlılığı konsantrasyon ve zamana bağlı bir şekilde azaltmıştır. 48. Saatin sonunda IC50 dozu 9.15 µM olarak belirlenmiş ve çalışmalara bu dozun düşüğü ve yükseği dozlarla birlikte üç doz (5, 9.15 ve 20 µM) ile devam edilmiştir. UA'nın koloni oluşturma kapasitesi değerlendirildiğinde 9.15 ve 20 µM'lık dozların koloni oluşumunu önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. UA'nın invazyon üzerindeki etkisi incelendiğinde doza bağlı olarak invazyonda anlamlı azalma gerçekleştiği belirlenmiştir. UA'nın EMT üzerindeki etkisi TGF-ß ve E-kaderin belirteçleri üzerinden değerlendirilmiş ve E-kaderin seviyesinin 9.15 µM'lık dozda anlamlı bir azalma gösterdiği saptanmıştır. UA'nın metastaz üzerindeki etkileri MMP-2 belirteci üzerinden ELISA ile değerlendirildiğinde 9.15 µM'lık dozda MMP2 seviyesinde anlamlı bir azalma tespit edilmiştir. EMT, metastaz ve apoptoz genlerine yönelik gen ekspresyon analizlerinde 9.15 µM'lık dozda BCL2 gen ekspresyonunda önemli azalış ve diğer apoptoz genlerin ekspresyonunda önemli artış gözlenmiştir. Metastaz ilişkili genlerin (MMP-2 ve MMP-9) ekspresyonlarında anlamlı artışlar olduğu bulunmuştur. EMT ilişkili genlerin ekspresyonunda da önemli değişiklikler saptanmıştır. Sonuç olarak; elde edilen bulgular UA'in özellikle IC50 dozunda EMT ve invazyonu inhibe edici özellikler gösterdiğini ve anti-metastatik potansiyele sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgular, UA'nın endometrial kanser tedavisinde EMT, metastaz ve apoptoz süreçlerini hedefleyen yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlayabilecek bir terapötik ajan adayı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Endometrial cancer (EC) is one of the most common types of cancer affecting the female reproductive organs. Although the vast majority of patients recover through surgical methods, there are also aggressive forms of the disease with low treatment success rates. More than 85% of these patients have a 5-year survival rate. In addition to chemical compounds, plants and photochemicals play an important role in drug discovery for cancer treatment. Triterpenoids are an important class of bioactive photochemicals. These compounds, which carry plant-derived cyclosqualenoid molecules, exhibit anti-inflammatory, anticancer, and antimicrobial effects. Ursolic acid (UA), 3β-hydroxy-urs-12-en-28-oic acid, is a pentacyclic triterpenic acid belonging to the cyclosqualenoid family. It is known to be widely present in the leaves and fruits of medicinal plants, as well as in the waxy coatings of apples, pears, prunes, and other fruits. UA is known to have beneficial effects in various human diseases, including inflammation-related cancers. Based on clinical research, various mechanisms have been identified regarding how ursolic acid regulates cellular transcription factors, growth factor receptors, inflammatory cytokines, cancer cell proliferation, apoptosis, invasion, metastasis, and angiogenesis. The aim of this study was to investigate the effects of ursolic acid (UA) on invasion and metastasis in endometrial carcinoma cells. A CCK-8 assay was performed to determine the cytotoxic effect of UA on Ishikawa cells, and the IC50 value was determined. Subsequently, colony formation assays and invasion assays were performed to observe the effects at the cellular level. Gene expression analyses targeting EMT, metastasis, and apoptosis were conducted to elucidate the molecular-level effects of UA. The ELISA method was also used to assess protein levels. According to the results obtained, UA treatment reduced the viability of Ishikawa cells in a concentration- and time-dependent manner. At the end of 48 hours, the IC50 dose was determined to be 9.15 µM, and the studies continued with three doses (5, 9.15, and 20 µM), including doses lower and higher than this value. When evaluating UA's effect on colony formation, it was observed that the 9.15 and 20 µM doses significantly reduced colony formation. When examining UA's effect on invasion, a dose-dependent, significant reduction in invasion was observed. The effect of UA on EMT was evaluated via TGF-β and E-cadherin markers, and it was found that E-cadherin levels showed a significant decrease at the 9.15 µM dose. When the effects of UA on metastasis were evaluated via the MMP-2 marker using ELISA, a significant decrease in MMP-2 levels was detected at the 9.15 µM dose. In gene expression analyses targeting EMT, metastasis, and apoptosis-related genes, a significant decrease in BCL2 gene expression and a significant increase in the expression of other apoptosis-related genes were observed at a dose of 9.15 µM. Significant increases were found in the expression of metastasis-related genes (MMP-2 and MMP-9). Significant changes were also detected in the expression of EMT-related genes. In conclusion, the findings demonstrate that UA exhibits inhibitory effects on EMT and invasion, particularly at the IC50 dose, and possesses anti-metastatic potential. These findings suggest that UA may be a candidate therapeutic agent that could contribute to the development of new treatment strategies targeting EMT, metastasis, and apoptosis in the treatment of endometrial cancer.