In vitro Alzheimer Hastalık Modelinde naringin ve ursolik asidin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of naringin and ursolic acid in an In Vitro Alzheimer's disease model
  1. Tez No: 969283
  2. Yazar: EMRE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERVE GÜDÜL BACANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Farmasötik Toksikoloji, Neurology, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı
Özet
Alzheimer hastalığı (AH), günümüzde tedavi ve önleme yöntemlerinin yetersiz kaldığı, önemli bir halk sağlığı sorunu olarak öne çıkmaktadır. Son yıllarda, hastalığın patofizyolojisine yönelik yeni stratejiler geliştirilmesi amacıyla, fitokimyasal bileşiklerin nöroprotektif etkilerinin araştırılmasına artan bir ilgi mevcuttur. Bu kapsamda, turunçgillerde bulunan bir flavonoid olan naringin, antienflamatuvar, antiviral, antioksidan ve antihipertansif etkileriyle dikkat çekmektedir. Kardiyo- ve serebrovasküler hastalıkların tedavisindeki potansiyelinin yanı sıra, lipopolisakkarit (LPS) kaynaklı nöronal apoptozu azaltıcı etkisi gösterilmiş ve Alzheimer patolojisi üzerindeki olası etkileri de araştırılmaya başlanmıştır. Benzer şekilde, elma, fesleğen, çilek ve meyve kabuklarında bulunan doğal bir triterpenoid olan ursolik asit, antioksidan, antikanser ve antienflamatuvar özellikler taşımakta olup, nöroprotektif etkilerinin özellikle oksidatif stresin baskılanması ve pro-enflamatuvar sinyallerin inhibisyonu ile ilişkili olduğu bildirilmektedir. Bu çalışmada, naringin ve ursolik asidin AH üzerindeki olası etkileri, insan nöroblastoma hücrelerinde (SH-SY5Y) difenilalanin (FF) ile oluşturulan bir in vitro AH modelinde değerlendirilmiştir. Öncelikle 3-(4,5-Dimetiltiazol-2-il)-2,5-Difeniltetrazolyum bromür) (MTT) testi ile bu bileşiklerin sitotoksik etkileri ve model üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Ardından, belirlenen etkili konsantrasyonlarda, hücre içi reaktif oksijen türleri (ROT) düzeyleri ölçülerek antioksidan kapasiteleri incelenmiştir. DNA hasarı tek hücre jel elektroforez (Comet) analizi ile, apoptoz düzeyleri ise Annexin V-FITC/PI boyama yöntemiyle akım sitometrisi kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca, AH patofizyolojisine ilişkin biyogöstergeler olan amiloid prekürsör protein (APP), tau ve amiloid beta (Aβ) düzeyleri ile enflamatuvar yanıtı yansıtan kaspaz (C)1q, C3, C6, C9, interlökin (IL)-1α, IL-6, IL-10, dönüştürücü büyüme faktörü (TGF)-β, tümör nekroz faktör (TNF)-α gibi biyogöstergeler kantitatif olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, naringinin düşük konsantrasyonlarda oksidatif stresi anlamlı düzeyde azaltarak Aβ, tau ve APP düzeylerinde düşüş sağladığını; ayrıca AChE aktivitesini inhibe ederek kolinerjik sistemin korunmasına katkıda bulunduğunu ve enflamatuvar yanıtı baskılayıcı etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Ursolik asit ise apoptoz ve genotoksisiteyi artırma potansiyeline sahip olmasına rağmen, AH modelinde Aβ, APP ve tau birikimini baskılamış, enflamatuvar sitokin ve kompleman protein düzeylerinde genel bir azalma eğilimi göstermiştir. Bu veriler hem naringin hem de ursolik asidin AH'ye karşı potansiyel etkili ajanlar olabileceğini düşündürmektedir. Ancak AH'de kullanım açısından bu bileşikler üzerine yapılacak ileri farmakodinamik ve toksikolojik çalışmalara gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) has emerged as a major public health issue due to the current insufficiency of treatment and prevention strategies. In recent years, there has been growing interest in exploring the neuroprotective effects of phytochemical compounds to develop new strategies targeting the pathophysiology of the disease. Within this context, naringin, a flavonoid found in citrus fruits, has attracted attention for its anti-inflammatory, antiviral, antioxidant, and antihypertensive properties. In addition to its potential in the treatment of cardio- and cerebrovascular diseases, naringin has been shown to reduce lipopolysaccharide (LPS)-induced neuronal apoptosis, and its possible effects on Alzheimer's pathology have begun to be investigated. Similarly, ursolic acid, a natural triterpenoid found in apples, basil, strawberries, and fruit peels, exhibits antioxidant, anticancer, and anti-inflammatory properties. Its neuroprotective effects have been reported to be particularly associated with the suppression of oxidative stress and the inhibition of pro-inflammatory signals. In this study, the potential effects of naringin and ursolic acid on AD were evaluated using an in vitro AD model induced by diphenylalanine (FF) in human neuroblastoma cells (SH-SY5Y). Initially, the MTT assay was used to determine the cytotoxic effects of these compounds and their impact on the model. Subsequently, at the identified effective concentrations, intracellular reactive oxygen species (ROS) levels were measured to assess antioxidant capacities. DNA damage was analyzed by the single-cell gel electrophoresis (Comet assay), and apoptosis levels were determined by Annexin V-FITC/PI staining using flow cytometry. Furthermore, quantitative analyses were conducted for AD-related biomarkers such as amyloid precursor protein (APP), tau, and amyloid beta (Aβ), as well as inflammation-related markers including caspases (C)1q, C3, C6, C9, interleukins (IL)-1α, IL-6, IL-10, transforming growth factor (TGF)-β, and tumor necrosis factor (TNF)-α.The findings demonstrated that naringin, at low concentrations, significantly reduced oxidative stress, decreased Aβ, tau, and APP levels, inhibited acetylcholinesterase (AChE) activity, contributing to the preservation of the cholinergic system, and exhibited anti-inflammatory effects. Although ursolic acid showed a potential to increase apoptosis and genotoxicity, it suppressed the accumulation of Aβ, APP, and tau in the AD model and showed a general tendency to reduce levels of inflammatory cytokines and complement proteins. These results suggest that both naringin and ursolic acid may be potentially effective agents against AD. However, further pharmacodynamic and toxicological studies are needed to support their therapeutic use in Alzheimer's disease.