Çocuklarda denge ve core antrenmanlarının güç sürat ve çeviklik parametrelerine etkisi
The effect of balance and core training on strength, speed, and agility parameters in children
  1. Tez No: 1013656
  2. Yazar: HABİL BERK TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DR. ALİ ENVER KAPELMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Hareket Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Spor tarihten bu yana toplumda son derece önemli bir rol oynamıştır. Uluslararası yarışmalarda elde edilen başarılar, bireylerin spora yönelmesindeki belirleyici bir unsur olmuştur. Bu nedenle spor, toplumların imajında ve çocukların topluma entegrasyon sürecinde etkili bir faktör haline gelmiştir. Spor bilimsel temellere dayanarak, yapılan uygulamalar sayesinde önemli bir gelişim göstermeye devam etmektedir. Bu bilgiler ışığında çalışmanın amacı, 6 hafta süreyle uygulanmış olan core ve denge antrenmanlarının çocuk sporcularındaki Güç, hız, denge ve çevikliğin performans üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmaya, yaşları 12 ile 14 arasında değişen toplam 60 çocuk sporcu katılmıştır. Araştırmamızda elde ettiğimiz sonuçlar neticesinde, uyguladığımız core ve denge antrenman tekniklerinin, araştırma grubunun hem denge yeteneklerini hem de core yeteneklerini hem dominant hem de nondominant bacaklarda artırdığı ve bu artışın istatistiksel olarak anlamlı bir gelişme sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sport has played an extremely important role in society throughout history. Successes achieved in international competitions have been a decisive factor in individuals' interest in sports. Therefore, sport has become an influential factor in the image of societies and in the integration process of children into society. Sport continues to show significant development thanks to applications based on scientific principles. In light of this information, the aim of this study is to examine the effect of core and balance training, applied for 6 weeks, on the performance of strength, speed, balance, and agility in child athletes. A total of 60 child athletes aged between 12 and 14 participated in this study. As a result of the results obtained in our research, it was observed that the core and balance training techniques we applied increased both the balance and core abilities of the research group in both dominant and non-dominant legs, and this increase was a statistically significant improvement.