MEASURING THE NOISE OF RECORDING ROOM USING DISCRETE FOURIER TRANSFORMER
AYRIK DÖRT DÖNÜŞÜM KULLANARAK KAYIT ODASI GÜRÜLTÜSÜNÜN ÖLÇÜLMESİ
  1. Tez No: 1013663
  2. Yazar: ISAM BAHAA JABER AL-DALLAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAHİ ABDU BRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, sinyalleri oluşturmak için referans mikrofon ve hata mikrofonu olarak bilinen iki mikrofon kullanılmıştır. İyi bilinen sinyal kategorilerinin uygulanmasıyla, sinüs dalgasının tanıdık sonuçlarını sunmayı başardık. Bu örnekler, bu tür sinyallerin analizine ilerlemek için uygulanır. Bu sinyaller için Fourier Dönüşümü ile Güç Spektral Yoğunluğunun (PSD) hesaplanması gerçekleştirilmiştir.“Ayrık Fourier transformatörü kullanarak kayıt odası gürültüsünü ölçmek”adı ile anılan bu tezin amacına ulaşmak için, analizimizi aktif gürültü kontrol (ANC) sistemi gibi ek yöntemlerin kullanımıyla genişletiyoruz. uyarlanabilir filtreleme için ileri beslemeli FXLMS (filtrelenmiş X en küçük ortalama kare) algoritması. Referans gürültüyü filtrelemek için kullanılan uyarlanabilir bir FIR filtresi. İptal, üç çeşit referans gürültü için uygulanmıştır: birincisi, üretilen gürültünün iptali (sinüs dalgası), ikinci olarak ses dosyasının iptali (motor tarafından üretilen) ve son olarak bu seslerin birleştirilmesinin iptali. Nihayetinde, daha önce belirtilen tüm konular sonraki bölümlerde kapsamlı bir şekilde açıklanır ve tartışılır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, two microphones have been used to create the signals, known as reference microphone and error microphone. By the implementation of well-known categories of signals, we achieve to present familiar results of sine wave. Those examples are applied so as to proceed into the analysis of such signals. Calculation of the Power Spectral Density (PSD) by Fourier Transform for these signals has been performed. In order to meet the goal of this thesis, which is entitled by the name“ Measuring the noise of recording room using discrete Fourier transformer”, we broaden our analysis with the additional use of method such as active noise control (ANC) system based on feedforward FXLMS (filtered-X least-mean-square) algorithm of adaptive filtration. An adaptive FIR filter used to filter the reference noise. The cancelation has been applied for three kinds of reference noise which are: firstly, cancelation of generated noise (sine wave), secondly cancelation of sound file (generated by engine) and lastly cancellation of combining those noises. Ultimately, all the former stated matters are thoroughly explained and discussed in the upcoming chapters.