Ses kayıt stüdyolarında akustik tasarım
Acoustic design in sound recording studios
  1. Tez No: 683669
  2. Yazar: MURAT TIRAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Sesin kapalı ortamlarda dinlenmesi ve kaydedilmesi, konuşma ve müzik seslerinin gelişimiyle beraber bir ihtiyaç haline gelmiştir. Teknolojinin ilerlemesi ile beraber ses kayıt cihazlarının gelişmesi, insanların sesi daha kaliteli duyma isteklerini arttırmıştır. Gürültüden kaçınmak için girilen kapalı ortamlarda ki sesin kalitesi de odaların akustik özelliklerinden etkilenerek değişmektedir. Sesin doğal halinin duyumunu etkileyen kapalı mekânların akustik özelliklerini belirlemek için birçok hacim akustiği parametresi geliştirilmiştir. Bu parametreler sesin mekâna dağılımını, zamana dağılımını, sönüm şekillerini ortaya koymaktadır. Sesin mekâna ve zamana eşit bir şekilde yayılma isteği bulunmakla beraber bu ideal ortama ulaşmak oldukça zor olmaktadır. Bu nedenle ses tasarımının yapıldığı ortamlarda hacim akustiği parametrelerinin yaklaşık olarak belirlenen sınır değerler arasında olması yeterli olabilmektedir. Kapalı mekânların rezonansları, kaydedilen sesin niteliğini değiştirerek, odanın karakterine uygun bir şekilde işitsel bir ortam oluşturmaktadır. Odanın ses karakterinin düzenlenmesi için akustik gereçler kullanılarak oda içinde akustik tasarım yapmak gerekmektedir. Bu çalışma ses kayıt stüdyolarında yapılacak hacim akustiği tasarımını etkileyen faktörleri belirleyerek, bunların tasarım esnasında kullanımlarının esaslarını ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Bu çalışmada 43 m³ hacimli bir kontrol odası ve 26 m³ hacme sahip bir kayıt odası incelenmiştir. Akustik düzenleme yapılmamış mevcut durumlarının hacim akustiği açısından ölçümleri yapılıp değerlendirdikten sonra uluslararası standartlarca belirlenmiş ölçütler gözetilerek hacim akustiği tasarımı yapılıp uygulandıktan sonra tekrar saha ölçüm sonuçları alınarak tasarımın başarı durumu değerlendirilmiştir. KS Akustik Simülasyon programı kullanılarak gürültü denetimi için uygulanabilecek yapı elemanları belirlenmiştir. Odeon 9.2 Combined Akustik Simülasyon programı kullanılarak da küçük hacimlerde hacim akustiği tasarımı belirlenirken simülasyon ve yansışım süresi hesap cetveli kullanımının farkları saha ölçüm sonuçları ile karşılaştırılarak analiz edilmişti
Özet (Çeviri)
Listening and recording the sound in closed environments has become a necessity with the development of speech and music sounds. With the advancement of technology, the development of audio recorders has increased people's desire to hear better quality sound. In order to avoid noise, the quality of the sound in indoor environments is also affected by the acoustic properties of the rooms. Many room acoustic parameters have been developed to determine the acoustic properties of indoor spaces that affect the sense of the natural state of sound. These parameters reveal the distribution of sound in space, distribution over time and damping patterns. Although there is a desire for sound to spread equally in space and time, it is very difficult to reach this ideal environment. For this reason, in environments where sound design is made, it may be sufficient for the room acoustic parameters to be between the approximately determined limit values. The resonances of indoor spaces change the quality of the recorded sound and create an auditory environment in accordance with the character of the room. In order to regulate the sound character of the room, it is necessary to make an acoustic design in the room by using acoustic devices. This study aimed to determine the factors affecting the design of room acoustics in sound recording studios and to reveal the principles of their use during design. In this study, a control room with a volume of 43 m³ and a recording room with a volume of 26 m³ were examined. After measuring and evaluating the current situations without acoustic regulation in terms of volume acoustics, the design of the design was evaluated by taking the field measurement results again after the room acoustic design was made and applied by considering the criteria determined by international standards. By using the KS Acoustic Simulation program, the building elements that can be applied for noise control were determined. Using the Odeon 9.2 Combined Acoustic Simulation program, while determining the acoustics design in small rooms, the differences in the use of simulation and reflection time calculation sheet were analysed by comparing them with the field measurement results.