İslâm hukuku açısından insan fıtratına müdahale
Interference in human fitrah from the perspective of Islamic law
  1. Tez No: 1013664
  2. Yazar: İSA AKKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Fıtrat, Yüce Allah tarafından insana verilen özgün bir durumu; onun beden ve ruh yapısı ile yaratılıştan gelen tabiî özelliklerini ifade eder. Özellikle son yüz yılda teknolojinin gelişmesi ve buna bağlı olarak tıbbî teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, başta estetik ve cinsiyet olmak üzere çeşitli alanlarda insan fıtratına yönelik müdahaleler çok artmıştır. Bu durum etik ve hukukî açıdan önemli tartışmaları beraberinde getirmiş; fıtrata müdahale uygulamalarının meşruiyeti fıkhî kriterler ışığında da tartışılmıştır. Fıkıh literatüründe bu konu daha çok fıtrat ve maslahata göre ele alınıp, genellikle faydalı olanın elde edilmesi, zararların önlenmesi ve mahremiyete özen gösterilmesi çerçevesinde yeri geldikçe tartışılmış ve çözüm yolları üretilmeye çalışılmıştır. Dolayısıyla klasik kaynaklarımızda fıtrata müdahale konusunun müstakil bir mesele olarak incelenmesine ihtiyaç duyulmamıştır. Son zamanlarda konu ile ilgili problemler çeşitlenip artınca çok sayıda ilgili akademik çalışma yapılmıştır. Ancak tespit edebildiğimiz kadarıyla, konuyu çeşitli yönleriyle fıtrat-maslahat çerçevesinde ele alan ve hassaten fıtratı koruma tedbirlerini bir bölüm halinde öne çıkaran müstakil bir çalışma bulunamadığından -konunun önemine binâen-“İslâm Hukuku Açısından İnsan Fıtratına Müdahale”adıyla bu yüksek lisans tezi hazırlanmıştır. Bu çalışma, İslâm hukuku açısından insan fıtratına müdahalelerin güncel değerlendirilmesine yönelik akademik bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Fitrah refers to an original state given to humans by Almighty God; it expresses the natural characteristics inherent in their physical and spiritual structure from birth. Especially in the last century, with the development of technology and, in parallel, advancements in medical technology, interventions in human fitrah in various areas, particularly aesthetics and gender, have greatly increased. This situation has led to significant ethical and legal debates; the legitimacy of interventions in fitrah has also been discussed in light of jurisprudential criteria. In the fiqh literature, this subject has been addressed more in terms of fitrah and maslahah, generally discussed within the framework of obtaining what is beneficial, preventing harm, and paying attention to privacy, and attempts have been made to produce solutions. Therefore, in our classical sources, there has been no need to examine the issue of interference with human nature as an independent matter. Recently, as problems related to the topic have diversified and increased, numerous relevant academic studies have been conducted. However, as far as we can ascertain, there is no independent study that addresses the subject from various aspects within the framework of nature and public interest, and particularly highlights the measures to protect human nature as a separate section; hence, due to the importance of the topic, this master's thesis has been prepared under the title“Intervention in Human Fitrah from the Perspective of Islamic Law.”This study aims to provide an academic contribution to the contemporary assessment of interventions in human nature from the standpoint of Islamic law.