112 acil sağlık hizmetleri ile acil servise getirilen hastalarda qSOFA skorunun hastane öncesi değerlendirilmesi ve tanısal doğruluğu
Prehospital assessment and diagnostic accuracy of the qSOFA score in patients transported to the emergency department by emergency medical services (EMS)
  1. Tez No: 1013662
  2. Yazar: AYŞENUR ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK DANIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 112 Acil Sağlık Hizmetleri tarafından acil servise getirilen hastalarda hastane öncesi qSOFA skorunun sepsis tanısı ile ilişkisini ve sepsisi öngörmedeki tanısal doğruluğunu değerlendirmek amaçlanmıştır. Ayrıca qSOFA skorunun hastaların klinik seyri ve erken dönem prognostik göstergeleri ile ilişkisi incelenmiştir. Gereç ve Yöntemler: Bu retrospektif, gözlemsel ve tek merkezli kohort çalışması, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde 01.01.2022–31.12.2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, 112 ekipleri tarafından acil servise getirilen ve hastane öncesi vital bulguları tam olarak kaydedilen toplam 1077 erişkin hasta dahil edilmiştir. Sepsis tanısı Sepsis-3 kriterlerine göre SOFA skoruna dayalı olarak değerlendirilmiştir. Hastane öncesi qSOFA skoru ile sepsis tanısı arasındaki ilişki incelenmiş; ayrıca qSOFA'nın tanısal doğruluğu duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif prediktif değerler, olasılık oranları ve ROC analizi kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 1077 hastanın 896'sında (%83,19) sepsis, 181'inde (%16,81) sepsis dışı klinik tablo saptanmıştır. Hastane öncesi qSOFA ≥2 skorunun sepsisi öngörmede duyarlılığı %34,38, özgüllüğü %90,61, pozitif prediktif değeri %94,77, negatif prediktif değeri %21,81 olarak bulunmuştur. LR+ değeri 3,66 ve LR– değeri 0,72 olarak saptanmıştır. Lojistik regresyon analizinde qSOFA ≥2 skoru sepsis ile anlamlı derecede ilişkili bulunmuş olup OR=5,05 (95% GA: 3,01–8,48) olarak hesaplanmıştır. ROC analizinde hastane öncesi qSOFA için AUC 0,625; laktat için AUC 0,658; qSOFA ve laktatın birlikte değerlendirildiği kombine model için AUC 0,714 olarak saptanmıştır. Kombine modelin tek başına qSOFA'ya göre daha yüksek ayırt edici güce sahip olduğu görülmüştür. Sonuç: Hastane öncesi qSOFA skoru, sepsis olasılığı yüksek hastaların belirlenmesinde yüksek özgüllük gösterirken duyarlılığı düşük bulunmuştur. Bununla birlikte qSOFA ≥2 skoru sepsis ile anlamlı şekilde ilişkili olup erken dönemde kötü klinik seyir riskini göstermede değerli bir belirteçtir. Laktat ile kullanıldığında ayırt edici gücün arttığı görülmüş olup, hastane öncesi triyajda qSOFA'nın destekleyici biyobelirteçlerle birlikte değerlendirilmesinin klinik faydayı artırabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the association between the prehospital quick Sequential Organ Failure Assessment (qSOFA) score and the diagnosis of sepsis, as well as the diagnostic accuracy of the qSOFA score in predicting sepsis among patients transported to the emergency department by Emergency Medical Services (EMS). In addition, the relationship between the qSOFA score and the patients' clinical course and early prognostic indicators was investigated. Materials and Methods: This retrospective, observational, single-center cohort study was conducted in the Emergency Department of Bolu Abant İzzet Baysal University İzzet Baysal Training and Research Hospital between January 1, 2022, and December 31, 2024. A total of 1,077 adult patients transported to the emergency department by EMS, whose prehospital vital signs were completely recorded, were included in the study. The diagnosis of sepsis was determined according to the Sepsis-3 criteria based on the SOFA score. The association between the prehospital qSOFA score and the diagnosis of sepsis was evaluated. In addition, the diagnostic accuracy of qSOFA was analyzed using sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value, likelihood ratios, and receiver operating characteristic (ROC) analysis. A p-value of <0.05 was considered statistically significant. Results: Of the 1,077 patients included in the study, 896 (83.19%) were diagnosed with sepsis, whereas 181 (16.81%) had a non-septic clinical condition. For predicting sepsis, a prehospital qSOFA score of ≥2 demonstrated a sensitivity of 34.38%, specificity of 90.61%, positive predictive value of 94.77%, and negative predictive value of 21.81%. The positive likelihood ratio (LR+) was 3.66, and the negative likelihood ratio (LR−) was 0.72. In the logistic regression analysis, a qSOFA score of ≥2 was significantly associated with sepsis, with an odds ratio (OR) of 5.05 (95% confidence interval [CI]: 3.01–8.48). In the ROC analysis, the area under the curve (AUC) was 0.625 for the prehospital qSOFA score, 0.658 for lactate, and 0.714 for the combined model including qSOFA and lactate. The combined model demonstrated greater discriminative performance than qSOFA alone. Conclusion: The prehospital qSOFA score demonstrated high specificity but low sensitivity in identifying patients at high risk of sepsis. Nevertheless, a qSOFA score of ≥2 was significantly associated with sepsis and proved to be a valuable indicator for identifying patients at risk of an unfavorable early clinical course. The discriminative performance improved when qSOFA was combined with lactate, suggesting that evaluating qSOFA together with supportive biomarkers during prehospital triage may enhance clinical utility.