Kömür özelliklerinin kömür-su karışımlarının reolojisine etkisi
The Effects of caol's properties to the rheology of coal-water mixtures
- Tez No: 101368
- Danışmanlar: PROF.DR. NEŞET ALARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Kömür özelliklerinin farklı olması nedeniyle, yüksek dereceli kömürlerden oluşturulacak kömür su karışımları ile aynı koşullarda, düşük dereceli kömürlerden oluşturulacak KSK özellikleri arasında farklar görülmektedir. Kömür su kanşımlannm reolojik yani akış özelliklerinden en önemlisi viskozitedir. KSK'mn viskozitesinin düşük olması istenmektedir. Karışımın uzun depolama şartlarında yeterince çökmeden kalması ve boru hatlarından pompalanması için en önemli parametre olan viskozite değişik kömür özelliklerine bağlıdır. Bu çalışmada; kömür yüzey yükü ve kömür yüzeyinin kimyasal madde adsorbsiyonu kapasitesinin ölçümleri, kömür-su kanşımlannm, viskozite ölçümleri, değişik ısılarda viskozite ölçümleri, kömür dolgu fraksiyonunun viskoziteye etkisi, çökelme indeksinin viskoziteye etkisi incelenmiş ve kömür-su kanşımının akış türü belirlenmiştir. Bu araştırma için üç değişik kalitede ve 19, 35 ve 50 mikron ortalama tane boyutunda Sibirya, Soma ve İstanbul- Ağaçlı bölgesi kömürleri kullanılmıştır. Kömürün ıslanmasını, dağılmasını sağlamak için ve çökelmeyi önlemek için KSK' da kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Bu kimyasal maddeler, çözeltinin yüzey gerilimini değiştirerek tanelerin dağılma ve ıslanmasını temin ederler. Bu çalışmada dispersan anyonik madde olarak; PSS (Sodium Polystyrene Sulfonate), Stabilizer madde olarak CMC (Carboxymethyl Cellulose Sodium Salt) kullanılmıştır. Deneyler sonucunda, kimyasal madde adsorbsiyonunun, kömürleşme derecesi arttıkça yükseldiği saptanmıştır. Adsorbsiyon kapasitesi, Sibirya kömürü için 0,00060, Soma kömürü için 0,00052, İstanbul kömürü için 0,00036 mg/g şeklindedir. Üç ortalama tane boyutunda pülpte katı oram arttıkça viskozitenin arttığı; 50 mikron ortalama boyutlu Sibirya kömürünün, %60 PKO'ya sahip kanşımında 750 cp, %63 PKO'ya sahip kaışımında 1050 cp, %65 PKO'ya sahip kanşımında ise 1800 cp viskoziteye sahip olduğu tespit edilmiştir. Uygun viskozitede (1000 cp viskozite 100 dev/dak'da), en yüksek katı yüklemesi Sibirya kömüründe yapılabilmiş, en düşük katı yüklemesi İstanbul kömüründe yapılabilmiştir. 50 mikron ortalama boyutta Sibirya KSK'sında 63, Soma KSK'sında 58 ve İstanbul KSK'smda 53 (%PKO) katı yüklemesine ulaşılmıştır. Kömürlerin, değişik sıcaklıklardaki KSK viskozitesinin incelenmesinde, ısının artmasıyla viskozitenin azaldığı, örneğin; %48 PKO'ya sahip 19 mikron boyutlu Sibirya kömürünün 2 derecede 1268 cp, 10 derecede 1118 cp, 25 derecede 980 cp, 30 derecede 952 cp viskoziteye ulaşıldığı saptanmıştır. Kömürler arasında en fazla katı yüklemesi ve en düşük viskozite Sibirya kömüründe elde edilmiştir. En az katı yüklemesi yapılabilen ve en yüksek viskozite elde edilen kömür ise, İstanbul linyitidir. Bu sonuçlar KSK hazırlanmasında kömürleşme derecesi, prozite, nem çekme özelliği, uçucu madde, C/H ve O/H oranlarının önemli etkisinin olduğunu ortaya koymuştur. ix
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF COAL'S PROPERTIES TO THE RHEOLOGY OF COAL- WATER MIXTURES' SUMMARY There are a lot of differences between high rank and low rank coals in coal water mixtures, because of difference in coal's physical and chemical properties of coal. Viscocity is the most important parameter identifying the rheology of the coal water mixtures. Viscocity must be maintained at low levels for industrial use. Because low viscocity prevents sedimantation and floculation of coal particles in coal water mixtures. In this study, electrokinetic potential of coal and zero point of charge, have been determined. Coal surface's adsorption capacity of chemical additives, properties of coal water mixture on rheological and viscocity on different tempratures, the effect of different particles of viscocity size to the coal water mixture, coal water mixture's swell and sedimantation degree and rheological properties were invested. Three different rank coals from, Siberia, Istanbul and Soma, and three different particle size distribution were used for experiments. Also, chemical additives are used for dispersing and wetting coal particles. In this study, PSS (Sodium Polystyrene Sulfonate) is used for dispersion as anionic chemical additive and CMC (Carboxymethyl Cellulose Sodium Salt) is used for stabilizer of coal particles on coal water mixtures. The following results were obtained; Adsorption of chemicals is rising while coal rank is increased (for Siberia coal 0,00060, Soma coal 0,00052, Istanbul coal 0,00036 mg/g), coal water mixture's viscocity is rising while coal pulp density is increased (on 50 mikron Siberia CWM, 750 cp in %60 pulp density, 1050 cp in %63 pulp density, 1800 cp in %65 pulp density). At the optimum viscosity (1000 cp viscosity, 100 rpm), the highest pulp density additive can be managed with high rank coals like Siberia coal (on 50 mikron Siberian CWM, %63 pulp density, Soma CWM, %58 pulp density, Istanbul CWM, %53 pulp density). Istanbul coal is the lowest rank coal and it thus causes lowest coal additives in coal water mixtures. Experiments conducted at diffrent temperatures viscocity goes down, while temperature is increased (on %48 pulp density and 19 mikron Siberia CWM, 1268 cp at 2 degrees, 1 1 18 cp at 10 degrees, 980 cp at 25 degrees, 952 cp at 30 degrees). The highest coal additive can be handled with high rank coals like Siberia coal. Istanbul yields the lowest rank coal and causes lowest coal additives in coal water mixtures, because of the degree of C/H, O/H, coal rank and wettability capacity of coal.