Halide Edib Adıvar'ın 'Sinekli Bakkal ve Ateşten Gömlek' romanları üzerine cümle bilgisi çalışması
Halide Edib Adıvar's Syntax on 'Ateşten Gömlek and Sinekli Bakkal' Novels
  1. Tez No: 585148
  2. Yazar: ELİF GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Halide Edib Adıvar Meşrutiyet ve Cumhuriyet devirlerinin önde gelen edebiyatçılarındandır. En çok Realist/Naturalist kimliğiyle yazdığı romanlarıyla tanınmaktadır. Sade lisan anlayışıyla ele aldığı romanlarında Doğu- Batı, eski-yeni, saray kültürü- halk kültürü arasında kalan bireylerin ve toplumların durumu Halide Edib de önemli bir yer tutmaktadır. Diğer yandan“kadın”Halide Edib'in bütün romanlarında temel meselelerden biridir. Millî Mücadele devam ediyorken yayımlanan belgesel roman olan“Ateşten Gömlek”ve töre romanı olan“ Sinekli Bakkal”onu Türk romanını tek başına temsil eder hale getirmiştir. Bu çalışmada, Halide Edib'in ününü arttıran bu iki romandan hareketle söz dizimi hakkında yazılan diğer kaynakların rehberliğiyle kelime gruplarını, cümle öğelerini ve cümle çeşitlerini tespit etmeğe çalıştığımız metin odaklı bir çalışmadır
Özet (Çeviri)
Halide Edib Adıvar is one of the leading writers of the Constitutional and Republican periods. She is best known for her novels as a Realist / Naturalist.She status of individuals and societies in East-West, old-new, palace culture-folk culture occupies an important place in Halide Edib. On the other hand,“woman”is one of the main issues in all the novels of Halide Edib. While the National Struggle continued, the documentary novel“Ateşten Gömlek”and“Sinekli Bakkal”, a novel in the tradition of her novel te Sinekli Bakkal te, made her represent a Turkish novel on her own. This study is a text-oriented study in these two novels increase the reputation of Halide Edib which we try to find out the word groups, sentence elements and sentence types with the guidance of other sources written about syntax.