Yerel ağlar üzerinde güvenli veri aktarımı
- Tez No: 101371
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ÖRENCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Haberleşme ve bilgisayar teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte kriptografik uygulamalar ticari alanlarda da önem kazanmıştır. İnternet bankacılığı, e-posta hizmetleri, cep telefonları, uydu haberleşmeleri güvenli haberleşme hizmetlerinin beklendiği başlıca alanlardır. Bu tez çalışmasında yerel ağlar üzerinde güvenli veri aktarımı gerçeklenmiştir. Kriptografide veri güvenliği terimiyle veri bütünlüğü, veri gizliliği, kimlik doğrulama ve reddedememe özellikleri anlaşılır. Güvenli bir kriptosistemde bu özelliklerin hepsinin birden sağlanması gerekmektedir. Bu işlemler kriptolojide farklı alt başlıklar altında incelenmektedir. Veri gizliliği; simetrik şifreleme algoritmaları, veri bütünlüğü ve kimlik doğrulama; hash fonksiyonları ve açık anahtar şifreleme algoritmaları, reddedememe ise sayısal imza algoritmaları ve sertifikasyon işlemleri kullanılarak sağlanır. Tez çalışması kripto, yerel ağ haberleşmesi, veritabanı ve akıllı kart modüllerinden oluşmaktadır. Kripto modülü veri güvenliğinin sağlanması için kullanılan algoritmalardan oluşmaktadır. Ağ üzerinde kullanıcıların birbirleriyle mesajlaşması, dosya aktarımı gibi işlemler haberleşme modülüyle sağlanmaktadır. Akıllı kart, kullanıcıların sertifika numaralarının ve gizli anahtarlarının saklanmasında, veritabanı ise kullanıcı tanımlamaları ve açık anahtarların tutulmasında kullanılmaktadır. ix u. ı«wîS2£|
Özet (Çeviri)
SUMMARY As the developments made in communication and computer technologies, cryptographic applications become more important in commercial markets. Internet banking, e-mail services, cellular phones, satellite communications are some of the areas that secure data transmission is expected. In this thesis secure data transmission over local area networks is implemented. In cryptology data security consists of following properties, data integrity, data privacy, authentication and non-repudiation. All of these, examined in different areas of cryptology, must be provided for a secure cryptosystem. Symmetric algorithms are used for data privacy, asymmetric algorithms and hash functions are used for data integrity and authentication, digital signatures and certification are used for non-repudiation. This study consists of crypto, LAN communication, database and smartcard modules. Crypto module consists of the algorithms used for data security, messaging and file transfer operations over local network are implemented in communication module. Smartcard is used for holding the private keys of asymmetric algorithms, database is used for holding user definitions and certificates.