Yapı derzlerinin incelenmesi ve uygun derz seçimi
Examination of joints in structures and selection of suitable joints
- Tez No: 101372
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma ile; yapıda önemli bir konuma sahip olan derzler, çeşitli yönlerden incelenerek uygun derz seçimi için bir yöntem ortaya konulmuştur. Derzlerin yapı elemanları arasında ayırma ya da birleştirme işlevine sahip olması nedeniyle, incelemeye yapı elemanları özellikleri ve birleşimlerinden başlanılmış, yüklendiği işlevler bakımından da sınıflandırılmıştır. Bu çalışma 8 bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, derzlerin yapıdaki önemi ile doğru derz detayının gerekliliği vurgulanmıştır. İkinci bölümde, yapıyı oluşturan birimler olan yapı elemanları ve yapı bileşenleri incelenmiştir. Yapı bileşenleri biçimsel olarak, yapı elemanları ise yapım şekilleri ile katmaman yönünden incelenmiştir. Yapı elemanları ayrıca, birbirleriyle yaptığı birleşim şekilleri bakımından da sınıflandırılmıştır. Üçüncü bölümde, derzleri etkileyen etmenler incelenmiş ve genel olarak bir derzde bulunması gereken özellikler belirtilmiştir. Dördüncü bölümde, derzlerin yapıda yüklendikleri işlevler incelenerek işlev özellikleri yönünden derzlerde genel bir sınıflandırma yapılmıştır. Beşinci bölümde, yaygın olarak kullanılan derz malzemeleri çeşitli yönlerden incelenmiştir. Altıncı bölümde, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümde anlatılan konular doğrultusunda derzler hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır. Değerlendirme ile, derzlerin yapı elemanları ve derz malzemeleri ile ilişkisi ortaya konulmuştur. Yedinci bölümde, doğru bir derz oluşumu için uygun malzeme seçimine yönelik bir yöntem oluşturulmuştur. Yöntem oluşturulurken altıncı bölümde (değerlendirme) elde edilen bulgulardan faydalanılmıştır. Sekizinci bölümde, yapılan çalışmalar sonucunda ulaşılan bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, the joints having an important position in the structure have been examined in different ways and the method for the proper joint has been brought up. As the joints have seperation or connection function between the building elements, the search has been begun from the properties and components of the building elements, also have been classified due to their functions. This study includes eight chapters; In the first chapter, importance of joints in the structure and necessity of the suitable joint detail has been emphasized. In the second chapter, building units that consists of the structure and the building components have been examined. Building components have been examined pertaining to shape, on the other hand building elements with respect to construction ways and layers. Building elements, moreover have been classified from the point of view of the connection forms with each other. In the third chapter, the factors effecting the joints have been examined and properties that must be found in a joint in general have been stated. In the fourth chapter, by the examination of the function of joints in the building, general classification have been made according to their functional properties. In the fifth chapter, commonly used joint materials have been examined in different ways. In the sixth chapter, a general evaluation was made about the joints in respect to the subjects mentioned in the second, third, fourth and fifth chapters. With this evaluation, the relation of the joints between building elements and joint materials has been stated. In the seventh chapter, the method for the proper selection of materials have been formed for the suitable joint formation. When forming the method, findings,that were attained in the sixth chapter, were used. In the eighth chapter, the findings that are attained as a result of the studies were evaluated.