Examining the presentation of request, agreement, and disagreement speech acts in elt textbooks
İngilizce ders kitabindaki talepte bulunma, fikirlere katilma ve katilmama söz edimlerinin sunumunun incelenmesi
  1. Tez No: 1013711
  2. Yazar: YESSER SHELLEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİDAYET SARANDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz dünyasında uluslararası iletişim için kullanılan en yaygın dil İngilizcedir. İletişim dediğimizde, aslında kullandığımız dilden bahsetmekteyiz. Bu durum, dil öğretimi sürecinde edimbilimi (pragmatics) öğretmenin önemini gözler önüne sermektedir. Çünkü edimbilim, dilin normlarına ve geleneklerine göre yapıları, uygun kullanım bağlamlarıyla ilişkilendirmekten sorumlu olan dil alanıdır. Bu tez, Türk lise ders kitabında ve öğretim sürecinde yaygın olarak kullanılan diğer beş İngilizce ders kitabında talepte bulunma, fikirlere katılma ve katılmama söz edimlerinin varlığını incelemektedir. Araştırmacı, bahsi geçen üç söz ediminin hedef ders kitaplarındaki sunumuna ilişkin bir içerik analizi gerçekleştirmiştir. Bulgular; sayfa sayısı, alıştırmalar ve yapılar açısından kitapların üç söz edimini iyi bir şekilde sunduğunu göstermiştir. Hedef söz edimlerinin metapragmatik tanımı hususunda, kitapların talepte bulunma ile ilgili kısımlarında üretimlerini tanımlamak için çoğunlukla metapragmatik bir dil içerdiği ancak fikirlere katılma kısmında nadiren ve katılmama söz edimlerinde ise tamamen göz ardı edildiği tespit edilmiştir. Talepte bulunma söz ediminde strateji değişikliğine çok az yer verilmiş olmasına rağmen fikirlere katılma ve katılmama söz edimlerinde strateji değişiklikleri dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the inclusion of the speech acts of request, agreement, and disagreement in the Turkish high school textbook and other five international ELT textbooks that are commonly used in the teaching process. The researcher conducted a content analysis of the presentations of the three speech acts in the target textbooks. The findings show that the books generally offer a good presentation of the three speech acts regarding the number of pages, exercises and structures. Regarding the metapragmatic description of the target speech acts, request lessons mostly include metapragmatic language to describe its production, but it is rarely included in agreement speech act, and generally ignored in disagreement speech act in the books under study. Very little variation in strategies takes place in presenting the request speech act, while strategy variation receives a good attention in agreement and disagreement speech acts. Requests are generally presented in different types of context, while no variation in context occurs in agreement and disagreement presentation.