Adıyaman deprem konutları projesi b etabı 1. kısımda yapılan patlatmalı kazı çalışmalarının titreşim yönetimi ve tasarımı
Blasti̇ng excavati̇on works i̇n secti̇on 1 of phase b of the Adiyaman earthquake housi̇ng project
- Tez No: 1013714
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAHRİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Engineering Sciences, Civil Engineering, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Patlayıcı Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 28 adet patlatmalı kazı operasyonunda 51 adet titreşim ölçümü gerçekleştirilmiştir. Ölçümlerin 21'i 76 mm, 7'si 89 mm delgi çapı kullanılarak yapılmıştır. Toplam 6383 adet delik delinmiş, 39603 metre delik uzunluğuna ulaşılmıştır. Patlatmalarda 3188 kg dinamit ve 115004 kg ANFO kullanılarak toplam 118192 kg patlayıcı harcanmış; bu çalışmalar sonucunda 204145 m³ kazı hacmi elde edilmiştir. Özgül şarj 0,579 kg/m³, özgül delme ise 0,19 m/m³ olarak hesaplanmıştır. Titreşim verileri“Çevre Gürültü Yönetmeliği”ne göre değerlendirilmiş, 1 kayıt endüstriyel binalar, 3 kayıt ise dayanıklı yapılar için eşik hasar eğrilerinin üzerinde bulunmuştur. Ölçümlerin %48'i 0–5 mm/s, %44'ü 5–15 mm/s, %2'si 15–20 mm/s aralığında, %6'sı ise 20 mm/s ve üzerinde ölçülmüştür. Frekans dağılımı ise %82 oranında 10–50 Hz aralığında yoğunlaşmıştır. Sonuçlar genel olarak yönetmelik sınırları içerisinde kalınabildiğini, ancak bazı lokal ihlallerin meydana geldiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 51 vibration measurements were conducted during 28 blasting excavation operations. Among these measurements, 21 were carried out using a 76 mm drilling diameter and 7 using an 89 mm drilling diameter. A total of 6383 drill holes were created, reaching a total drilled length of 39603 meters. During the blasting activities, 3188 kg of dynamite and 115004 kg of ANFO were used, resulting in a total of 118192 kg of explosives consumed. These operations yielded an excavation volume of 204145 m³. The specific charge was calculated as 0.579 kg/m³, and the specific drilling rate as 0.19 m/m³. Vibration data were evaluated in accordance with the“Environmental Noise Regulation”issued by the Ministry of Environment, Urbanization, and Climate Change. One record exceeded the threshold damage curve for industrial buildings, while three records exceeded the threshold for durable structures such as houses made of brick and reinforced concrete. Among the measurements, 48% were within the 0–5 mm/s range, 44% within the 5–15 mm/s range, 2% within the 15–20 mm/s range, and 6% were measured above 20 mm/s. Regarding frequency distribution, 82% of the records were concentrated within the 10–50 Hz range. The results indicate that, overall, vibration levels remained within regulatory limits, although some localized exceedances were observed.