İstanbul yıllık yağışlarının kuraklık analizi
Analyses of drought of annual rainfall in İstanbul
- Tez No: 101373
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKAİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Meteoroloji, Meteorology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Kuraklık etkileri bakımından en büyük doğal afettir. Kuraklığın engellenmesi çok zor olmakla birlikte oluşabilecek kuraklıklan belirleyerek buna göre önlemler almak mümkün olabilir ve yaşanabilecek kuraklıklar en az kayıpla atlatılabilir. Kuraklığın temelinde su eksikliği vardır. Kullanılabilir tatlı suların tek kaynağı yağış olduğuna göre kuraklıklar yağışta meydana gelecek eksiklikler ile başlayacak ve su kaynaklarını farklı büyüklükük ve zaman ölçekleriyle etkileyecektir. Su kullanıcıları kuraklık büyüklüklerine bağlı olarak etkilenirler. Farklı su kullanıcıları, oluşacak kuraklığın süresi, bir kurak süredeki toplam en büyük yağış eksikliği ve en kurak yıldaki ortalamadan olan yağış eksikliği büyülüklerinden herhangibirinden daha fazla etkilenecektir. Bu nedenle bu büyüklüklerin herbirinin ayrı ayrı önemi vardır. Bu çalışmada, İstanbul'da bulunan beş adet meteoroloji istasyonuna ait yıllık toplam yağış verilerinin stokastik modellenmesiyle elde edilen sentetik değerler kullanılarak kuraklık analizi çalışması yapılmıştır. Öncellikle istasyonlara ait verilerin istatistiki parametreleri elde edilmiş, elde edilen bu parametrelere göre istasyonların yıllık toplam yağışları çok istasyonlu otoregresiv modelle modellenmiş ve bu model ile herbir istasyona ait sentetik yıllık toplam yağış değerleri üretilmiştir. Bu sentetik veriler 20, 50, 100 ve 500 yıllık standart dönemlere ayrılmış, verilerin ortalamaları kuraklık için sınır kabul edilerek kuraklık analizleri yapılmıştır. Bu standart dönemlerde oluşması muhtemel en uzun kurak süre, en kurak yıldaki ortalamadan olan yağış eksikliği ve bir kurak süredeki toplam en büyük yağış eksikliği değerleri ihtimalleri ve riskleriyle birlikte belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ANALYSES OF DROUGHT OF ANNUAL RAINFALL IN ISTANBUL SUMMARY Drougth is the biggest disaster because of its effects. However it is more difficult to prevent drought, it is possible to be decreased its effects by determining droughts. Droughts are based on water deficiencies. The water source is only precipitation, so droughts will be started by decreasing in the rainfall and this will effect the water sources by time scales and their largeness. The people who are using the water are effected by droughts size. Different water users will be effected by depending on period of drought, the biggest rainfall deficiency in a dry period and the rainfall deficiency from avarage of the most dry year. For this reason, all these parameters are important for droughts. In this study, it is done for drougt analyses by using synthetic values which are made by stochastic models for annual total rainfall values of 5 meteorological stations in Istanbul. First of all. Statistical parameters for values of stations are gained, the annual total rainfall are used for making a model by autoregressive model for many stations, then values of synthetic annual total rainfall for these stations are produced by this model. These synthetic values are divided into annual standart terms for 20, 50, 100 and 500; the avarage of the values is accepted as limit values for drought and analyses of drought is done. The longest dry term in these standart period is determined with risks and probabilities of the rainfall deficiency from avarage of the most dry year and values of the biggest total rainfall deficiency in a dry period. XI