İstanbul yağışlarının gidişler analizi
Run analysis of Istanbul's rainfall
- Tez No: 291916
- Danışmanlar: PROF. DR. BİHRAT ÖNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, İstatistik, Engineering Sciences, Civil Engineering, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, İstanbul'da bulunan 8 adet Devlet Meteoroloji İşlerine ait yağış ölçüm istasyonu aylık ve yıllık verileri kullanılarak, Gidişler (Runs) Analizi yapılmış, çeşitli ölçüm dönemleri için, negatif gidiş uzunlukları (kurak dönem uzunlukları), negatif gidiş toplamları (eksik yağış toplamları) ve negatif gidiş şiddetleri, iki ayrı kesim seviyesi (q=0.3 ve q=0.5) için belirlenmiştir. İlk olarak her istasyona ait aylık veriler q=0.5 (medyan) ve q=0.3 seviyelerinden kesilerek, gidişler analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda, her iki kesim seviyesi için de, gidiş uzunluğu, gidiş toplamı, gidiş şiddeti değerleri hesaplanmıştır. Ardından hesaplanan değerlere ait, ortalama, standart sapma, korelasyon katsayıları değerleri hesaplanarak elde edilen sonuçların geçmişte yapılmış olan çalışmalarda elde edilen değer aralıklarında olup olmadıkları kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, using the monthly and annual rainfall data observed at 8 rainfall observation station of Meteorology, negative run lengths (dry term lengths), negative run sums (total rainfall needed) and run intensities are found out for two thershold levels (q=0.3 and q=0.5). Run analysis is applied for the thershold levels. Run lengths, run sums and run intensities are obtained for thershold levels. Mean, standard deviation of the calculated data and the correlation coeffifient between run sum-run length and between run length-run intensity are obtained. The correlation coefficients are compared with the studies maden pastly.