Kanserli çocuklarda kemoterapötik ajanlara karşı aşırı duyarlılık reaksiyonlarının sıklığı
The frequency of hypersensitivity reactions to chemotheropathic agents in cancer patients
  1. Tez No: 1013749
  2. Yazar: OSMAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ORHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Onkoloji, Allergy and Immunology, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alerji-İmmünoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı hem kemoterapi kullanımı sırasında karşılaşılabilecek ani tipte aşırı duyarlılık reaksiyonlarının sıklığını ve tiplerini hem de hangi kemoterapoötiklerin ani tipte aşırı duyarlılık reaksiyonu geliştirmek açısından daha çok risk taşıdığını tespit etmek böylece kemoterapi uygulayan birimlerin en azından ani tipte aşırı duyarlılık reaksiyonları yönünden beklentilerini ve alınabilecek önlemleri daha somut hale getirebilmektir. Gereç ve Yöntem: 1 Mayıs – 31 Ekim 2010 tarihleri arasında, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesindeki Çocuk Hematoloji - Onkoloji Servisinde yatarak takip ve tedavi edilen kanserli hastalar çalışmaya dahil edildi. Her bir hastanın demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, kanser türü) kaydedildi. Toplam kemoterapötik ilaç dozu sayısı, her bir kemoterapötik ilaç için toplam doz sayısı, toplam aşırı duyarlılık reaksiyon sayısı, her bir kemoterapötik ajana bağlı reaksiyon sayısı, genel aşırı duyarlılık reaksiyonu sıklığı (toplam reaksiyon sayısı/toplam kemoterapi dozu) ve her bir kemoterapötik ajan için aşırı duyarlılık reaksiyon sıklığı (reaksiyon sayısı/kemoterapötik ajan dozu) hesaplandı. Bulgular: Çalışma süresi boyunca toplam 61 hasta takip edildi (30 erkek, % 49,1, ortlama yaş 9,0 ± 4,9 yıl). Çalışma süresi boyunca toplam 1992 doz kemoterapi uygulamasından 9'unda (% 0,4) aşırı duyarlılık reaksiyonu tespit edildi. Aşırı duyarlılık reaksiyonu gelişen ilaçlar sisplatin, l-asparajinaz ve metotreksattı. Çalışma boyunca kanser tanısı ile izlenen 61 hastanın 8'inde (% 13) aşırı duyarlılık reaksiyonu gelişti. Anaflaktik reaksiyonların hepsi de hafif reaksiyonlar şeklindeydi. Sonuç: Kemoterapötik ilaçlara karşı ani tipte aşırı duyarlılık reaksiyonlarının sıklığının oldukça düşük olduğu ve ağır, hayatı tehdit eden tipte anaflktik reaksiyonların olmadığı tespit edilmiştir. Sonuçlarımız ilaçların potansiyel ağır aşırı duyarlılık riski taşımadıkları anlamına gelmemektedir. Her hasta ve her kemoterapötik ilaç uygulamasının aşırı duyarlılık reaksiyonları yönünden yakından izlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to identify the frequency and the types of immediate hypersensitivity reactions that might be encountered during chemotherapy usage as well as which chemotherapeutics carry more risk of causing immediate hypersensitiviy reactions, to make the expactations of the units that perform chemotherapies more concrete for at least immediate hypersensitivity reactions and the precautions to be taken. Materials and Methods: Sixty one patients with cancer who were hospitalised and treated in the pediatric oncology clinic of the Department of Pediatrics of Karadeniz Technical University Medical Faculty between 1 May and 31 October 2010 were followed. The demographic features (age, gender and type of the cancer) of each patient were recorded. The number of total chemotherapeutic drug dosage, the number of total dosage for each chemotherapeutic drug, the number of total hypersensitivity reactions, the number of reactions against each chemotherapeutic agent,the frequency of common hypersensitivity reaction (total reaction number/total chemotherapy dosage) and the frequency of hypersensitivity reaction for each chemotherapeutic agent (reaction number/the dosage of chemotherapeutic agent) were calculated. Findings: A total of 61 patients (30 male, %49,1, mean age: 9+-4,9 years) were followed. During the study period, 9 of 1992 (%0,4) chemotherapeutic dosages have been determined to cause immediate hypersensitivity reactions. Of the 61 patients followed during the study with the diagnosis of cancer, 8 developed hypersensitivity reaction (13%). All of the anaphylactic reactions were mild. Result: It has been determined that the frequency of immediate hypersensitivity reactions against chemotherapeutic drugs was quite low and severe, life-threatening type anaphylactic reactions were not present.