Kırsal alanlarda düzenlenen yemek festivallerinin sosyal boyutunun algılanan toplumsal katkıya etkisi: Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali örneği
The effect of social dimensions of food festivals organized in rural areas on the perceptioned social contribution: The case of Yeşilüzümlü Morel Mushroom Festival
  1. Tez No: 587190
  2. Yazar: ESRA SAĞLAMTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Türkiye'deki kırsal alanların fazlalığı kırsal turizmin gelişmesi açısından yüksek potansiyele sahiptir. Kırsal turizm, kırsal arayışlarda olanlar için konaklama, rekreasyonel etkinlikler ve yerel kültürel mirası görme fırsatlarını sunmaktadır. Bir ülkenin, bölgenin veya bir yerin potansiyelini arttırmak ve turistler tarafından talep edilmesini sağlamak iyi hazırlanmış ve düzenlenmiş turistik etkinliklere bağlıdır. Bunlardan biri de etkinlik turizminin kapsamına giren festivallerdir. Festivaller; ziyaretçilerine, hiç bilmedikleri bir yöreyi görme, yaşam biçimi farklı olan insanlarla bir arada bulunma ve farklı bir kültürü öğrenme fırsatlarını vermektedir. Ayrıca bölge turizminin gelişmesine önemli ölçüde hizmet etmektedirler. Festivallerin devamlılığına ve gelişimine katkıda bulunmak adına yürütülen bu araştırmanın amacı, kırsal alanlarda yapılan yemek festivallerinin yöreye olan sosyal etkisini belirlemektir. Katılımcılara yönelik veriler anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Anket formu kolayda örnekleme tekniğine göre yüz yüze uygulanmıştır. Anketler, araştırmacı tarafından 08-15 Nisan 2019 tarihinde Fethiye'nin Yeşilüzümlü köyünde uygulanmıştır. Anket uygulaması sonunda kullanılabilir 331 anket elde edilmiştir. Araştırmada verilerin analizinde frekans analizi, güvenilirlik analizi, faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizinden faydalanılmıştır. Yapılan faktör analizi sonuçlarına göre festivalin yöreye etki eden sosyal faktörleri, sosyal fayda, sosyal maliyet, çevresel kısıtlar ve festivale destek olarak, festivalin yerel halka etkisi faktörü ise toplumsal katkı olarak isimlendirilmiştir. Çoklu regresyon analizi sonucuna göre, sosyal fayda ve festivale destek faktörlerinin toplumsal katkı faktörü üzerine olumlu etkisi vardır. Sosyal maliyet ve çevresel kısıtlar faktörlerinin toplumsal katkı faktörü üzerinde olumsuz etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
The excess of rural areas in Turkey has a high potential for the development of rural tourism. Rural tourism offers opportunities for rural seekers, accommodation, recreational activities and local cultural heritage. Increasing the potential of a country, region or place and making it demanded by tourists depends on well-prepared and organized tourist activities. One of them is festivals within the scope of event tourism. Festivals; gives visitors the opportunity to see a region they never know, to meet people with different lifestyles and to learn a different culture. In addition, they serve to the development of regional tourism significantly. The aim of this study is to determine the social impact of the food festivals in the rural areas in order to contribute to the continuity and development of the festivals. Data for the participants were collected through a questionnaire. Questionnaire form was applied face to face according to easy sampling technique. In the present study, the questionnaires were conducted by the researcher on 08-15 April 2019 in Yeşilüzümlü village of Fethiye. At the end of the survey, 331 questionnaires were obtained. Frequency analysis, reliability analysis, factor analysis, correlation analysis and regression analysis were used in the analysis of the data. According to the results of the factor analysis, the factors affecting the region were named as social benefit, social cost, environmental constraints and support to the festival and the effect of the festival to the local community was named as social contribution. According to the results of multiple regression analysis, the effects of the festival on the region affect the local people. Social benefit and support to the festival have a positive effect on the social contribution factor. Social cost and environmental constraints have a negative effect on the social contribution factor.