:دور التمويل الإسلامي القائم على المشاركة في تحقيق الاستقرار الماليالبنوك التشاركية في تركيا أنموذجاً
Katılım temelli finansmanın finansal istikrarın sağlanmasındaki rolü: Türkiye katılım bankaları örneği
- Tez No: 1013791
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMUTALİP ARPA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Bankacılık, Religion, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, katılıma dayalı İslami finansman ile finansal istikrarın yönetimi, finansal durumun esnekliğinin değerlendirilmesi ve bankaların krizler karşısındaki davranışları arasındaki ilişkiyi Türkiye'deki katılım bankacılığı bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, İslami finans, örgütsel esneklik ve kurumsal acil durum teorilerine dayanan bileşik bir teorik model benimsenmiştir. Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) yöntemi kullanılarak, İslami finansman, risk yönetimi, esneklik testleri, kurumsal istikrar ve kriz dönemlerinde bankacılık davranışlarını kapsayan bir ölçüm aracı geliştirilmiş ve bu araç, Türkiye'deki katılım bankalarının finans, strateji ve risk yönetimi birimlerinde görev yapan 318 katılımcıdan oluşan amaçlı bir örneklem üzerinde uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, katılımcı İslami finansman ile finansal istikrar sistemi arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, risk yönetiminin kurumsal düzeyde esneklik değerlendirme kapasitesi üzerinde önemli bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Buna karşılık, İslami finansman ile esneklik testleri arasında ve bu testlerle kriz dönemlerindeki bankacılık davranışları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Çalışma, İslami finansman araçları ile karar alma sistemleri arasındaki entegrasyonun güçlendirilmesi, esneklik testlerinin sonuçlarının daha etkin kullanılması, ayrıca katılım bankalarında risk yönetim birimlerinin geliştirilmesi ve kriz müdahale ekiplerinin kurulmasının önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the relationship between Islamic finance based on participation and three key dimensions: financial stability management, the assessment of financial resilience, and the behavior of banks in times of crisis within the Turkish context of participation banks. The study adopts a composite theoretical model grounded in Islamic finance theory, organizational resilience, and institutional contingency theory. Utilizing the Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM) methodology, a measurement tool was developed to cover the dimensions of Islamic finance, risk management, resilience testing, institutional stability, and banking behavior during crises. The tool was applied to a purposive sample of 318 participants representing the finance, strategy, and risk departments of Turkish participation banks. The results revealed a significant and positive relationship between participatory Islamic finance and the financial stability system. Furthermore, risk management was found to have a substantial effect on the institutional capacity to assess resilience. However, the study did not find a statistically significant relationship between Islamic finance and resilience tests, nor between those tests and banking behavior during crises. This highlights a gap between technical assessment and practical response. The study concludes with a call to strengthen the integration between Islamic finance tools and decision-making systems, enhance the operational role of resilience test outcomes, develop risk management units, and establish crisis response teams within participation banks.