دور التمويل الإسلامي في دعم المشاريع الصغيرة في ليبيا: تصور مقترح لصندوق استثماري
Libya'daki küçük ölçekli projelerin desteklenmesinde katılım finansın rolü: Yatırım fonu modeli önerisi
- Tez No: 918615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMAD ANAS SARMINI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Çalışma, Libya'daki küçük projelerin desteklenmesinde İslami finansın rolünü incelemiştir. Bu çalışma Libya bankacılık sektörünün bu projeleri finanse etme yeteneğini belirlemeyi, bankaların ve proje sahiplerinin karşılaşması beklenen engelleri ve bu projelerin başarısı için yerine getirilmesi gereken gereksinimlerin bilinmesini de amaçlamaktadır. Araştırmanın amaçlarına ulaşmak için bu çalışmada araştırmacı teorik kısmında tümevarımsal yaklaşımı izlenmiştir. Pratik kısmında ise betimleyici yaklaşımı izlemek ve bu projeleri finanse edecek ve denetleyecek bir yatırım fonu teklifi hazırlanmıştır. Bu projelerle ilgili olarak ilgili makamlarla takipte bulunmuştur. Çalışmaya konu olan bankalar için de bir anket hazırlanmış ve bu anket İslami bankaların departmanlarına (Ulusal Ticaret, Cumhuriyet, Sahra, Birlik ve Kuzey Afrika) dağıtılmıştır. Bu çalışmada çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır; bunlardan en önemlileri ise incelenen bankaların bu bankaları finanse edebilecek kredi kapasitesine sahip olması, küçük projeleri desteklemede İslami finansın rolü hâlâ zayıf olduğunu ve bu projelerin başarısının önünde engellerin olduğu ayrıca bu projelerin başarısının sağlanması için bazı yasal ve yasal gerekliliklerin sağlanması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the role of Islamic finance in supporting small projects in Libya. This study also aims to determine the ability of the Libyan banking sector to finance these projects, and to know the obstacles that banks and project owners are expected to face. This study also aims to know the requirements that must be met for the success of these projects. To achieve the objectives of the study, the researcher in this study followed the inductive approach in its theoretical part, and the descriptive approach in its practical part. To achieve these objectives, the study prepared a proposal for an investment fund that would finance and supervise these projects, and follow up on them with the parties related to these projects. It also prepared a questionnaire specifically for the banks under study, and this questionnaire was distributed to the departments of Islamic banks (National Commercial, Republic, Sahara, Al-Wahda, and North Africa). This study reached several results, the most important of which is that the banks under study have the credit capacity to finance these banks. The role of Islamic finance is still weak in supporting small projects, and the study showed that there are obstacles that prevent the success of these projects. The study also concluded that it is necessary to provide some legislative and legal requirements to ensure the success of these projects.