دور التمويل الإسلامي في الابتكار والتمكين لمشاريع الريادة الاجتماعية:المؤسسات التمويلية الإسلامية في السعودية أنموذجا
İslami finansın inovasyondaki rolü ve sosyal girişimcilik projelerinin güçlendirilmesi: Bir model olarak Suudi Arabistan'da İslami finans kurumları
- Tez No: 918031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMAD FAYEZ AHMAD HERSH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Çalışma, Suudi Arabistan Krallığı'ndaki İslami bankacılık kurumlarında sosyal girişimcilik projelerinin yenilikçiliği ve güçlendirilmesinde İslami finans formüllerinin uzun orta ve kısa vadede rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın amacına ulaşmak için, tanımlayıcı analitik yönteme ve çalışma araçları aracılığıyla (anket ve röportaj) saha çalışması yöntemine dayanılmıştır. Araştırma evreninde/örnekleminde Bank Al-Jazira, Al-Rajhi, Al-Inma, Al-Bilad ve Al-Ahly kullanılmış ve çalışma verileri toplandıktan sonra istatistiksel analiz programına (SPSS) başvurulmuştur. Çalışma, araştırma örnekleminin kurumlarında İslami finansman formüllerinin analizinin sonuçlarının orta seviyeye gelen kısa, orta ve uzun vadeli finansman formüllerinde boyutlarının uygulanması sonucunda orta derecede uygulama ile geldiği sonucuna varmıştır. Aynı şekilde sosyal girişimcilik projelerinin inovasyon ve güçlendirme analizinin sonuçları, çalışma örnekleminin kurumlarının küçük projelerdeki, yenilenebilir enerji gereksinimlerindeki ve çevresel projelerdeki rollerindeki ortalama uygulamalarında ne yaptıklarına dair orta derecede bir uygulama ile gelmiştir. Suudi Arabistan Krallığı'ndaki resmi ve sivil İslami bankacılık kurumlarında sosyal girişimcilik projelerinin yenilikçiliği ve güçlendirilmesinde İslami finansman formüllerinin rolünün istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyonu ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu ortaya çıktı. Çalışmanın sonuçlarına dayanarak, çalışma tüm boyutlarıyla İslami finansman formatlarında çalışmanın teşvik edilmesini ve çalışma örnekleminin kurumlarında sosyal girişimcilik projelerinin yenilikçilik ve güçlendirme rolünün teşvik edilmesini tavsiye etti.
Özet (Çeviri)
This study aims to know the role of Islamic financing formulas (long-term, medium-term, short-term) in innovation and empowerment of social entrepreneurship projects in Islamic banking institutions in the Kingdom of Saudi Arabia. The study used the descriptive analytical approach, and the field study method through the study tools (questionnaire, interview) in the study population: Bank Al-Jazira, Al-Rajhi, Alinma, Al-Bilad, and Al-Ahly. After collecting the study data, the statistical analysis program (SPSS) was used. The study concluded that the results of the analysis of Islamic financing formulas in the institutions of the study community came to a medium degree of practice, as a result of practicing its dimensions in short, medium and long-term financing formulas that came to a medium degree. The results of the analysis of innovation and empowerment of social entrepreneurship projects came with a medium degree of practice, as the institutions of the study community do in their medium practice in their role in small projects, renewable energy requirements and environmental projects. It was revealed that there is a statistically significant correlation and a statistically significant effect of the role of Islamic finance formulas in innovation and empowerment of social entrepreneurship projects in governmental and non-governmental Islamic banking institutions in the Kingdom of Saudi Arabia. Based on the results of the study, the study recommended: Strengthening the work of Islamic financing formulas in all its dimensions, and enhancing the role of innovation and empowerment of social entrepreneurship projects in the institutions of the study community.