متطلبات إنشاء سوق الأوراق المالية الإسلامية في ليبيا
İslami Menkul Kıymetler Piyasası'nın kurulması için gereklilikler: Libya örneği
  1. Tez No: 1013795
  2. Yazar: MOHAMED MOHAMED HEMIR ALSWEHLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMUTALİP ARPA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Libya'da İslami bir menkul kıymetler borsası oluşturma olasılığını incelemekte ve bunun için gerekli temel unsurları belirlemektedir. Bu unsurlar arasında yasal ve düzenleyici çerçeve, şeriat uyumlu yönetişim ve uygun altyapı yer almaktadır. Çalışma, literatür taraması ve başarılı deneyimlerin incelenmesi gibi analitik-deskriptif bir yöntemin yanı sıra Libya piyasasında faaliyet gösteren ve işlem yapan 57 kişiyle yapılan anketleri kullanmıştır. Sonuçlar, Libya'nın İslami bir finans piyasası kurmak için orta düzeyde uygun bir ortama sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, Libya'nın iş ortamı ile bu modelin desteklenebilirliği arasında pozitif bir ilişki olduğu belirtilmiştir. Çalışma, piyasanın yasal çerçevesi, şeriat uyumlu yönetişim ve şeriatla uyumlu finansal araçların varlığı gibi temel gerekliliklerin sağlandığını ortaya koymuştur. Araştırma, bu projenin başarısını sağlamak için altyapının güçlendirilmesi, ekonomik iklimin iyileştirilmesi ve global deneyimlerden faydalanılmasını önermiştir. Ayrıca, çıkar çatışmalarını azaltmak ve Libya'daki İslami finans piyasasının etkinliğini sağlamak amacıyla şeriat uyumlu yönetişim uygulamalarına ve uluslararası standartlara odaklanılmasını tavsiye etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the feasibility of establishing an Islamic stock market in Libya by identifying the essential factors required, such as the legislative and regulatory framework, Sharia governance, and appropriate infrastructure. A descriptive-analytical approach was used through a review of literature, the study of successful experiences, and a survey of 57 individuals involved in the Libyan market. The findings indicate that Libya has a moderately suitable environment for creating an Islamic financial market, with a positive relationship between Libya's business environment and its ability to support this model. The study also revealed alignment with the fundamental requirements for establishing the market, such as a sound legal framework, Sharia-compliant governance, and the availability of Sharia-compliant financial instruments.The study recommended strengthening infrastructure, improving the economic climate, and leveraging global experiences to ensure the project's success, with an emphasis on implementing Sharia-compliant governance and international standards to minimize conflicts of interest and ensure the efficiency of the Islamic financial market in Libya.