إنتاج الطاقة النووية بين متطلبات الواقع ومقاصد الاقتصاد الإسلامي
Güncel ihtiyaçlar ve islam ekonomisi amaçları bağlamında nükleer enerji üretimi
  1. Tez No: 916621
  2. Yazar: AHMED SIFELISLAM ABDELRAHMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ABDALLA MOHAMMAD OWEIDA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Çalışma, İslam hukukunun amaçlarını inceleyerek ve sosyal, dini, politik ve güvenlik boyutları üzerinden İslam ekonomisinin amaçlarını kanıtlamaya çalışarak İslami ekonomi için hedefler türetmeyi ve çıkarmayı amaçlamıştır. Bu hedefler, İslam hukukunun beş genel amacını gerçekleştirmeye yöneliktir. Ayrıca, nükleer enerji üretiminin bazı ekonomik yönleri de gözden geçirildi ve nükleer enerjiye sahip olmanın uygunluğu, İslami ekonominin beş amacını (yöneticilik, kalkınma, bağımsızlık, adalet ve güvenlik) gerçekleştirir ve sonra İslam hukukunun amaçlarını gerçekleştirir. Aynı zamanda nükleer enerjiye sahip olmanın uygunluğu ve bunun birey, toplum ve devlet üzerindeki etkisi de incelendi. Çalışma, tümevarımsal ve betimleyici analitik yaklaşımı kullanmış ve bu beş amacın İslami ekonomi amaçları olarak kabul edilebileceği sonucuna varmıştır. Ayrıca, nükleer enerjiye sahip olmanın ve bundan faydalanmanın, büyük ölçüde İslami ekonomi amaçlarıyla uyumlu olduğu ve sonuçta İslami hukukun amaçlarını gerçekleştirdiği teyit edilebilir. İslam'ın İslami ekonomiye bakışı, yalnızca finansal işlemlerin fıkhı ile sınırlı değildir, çünkü finansal işlemler ve onların fıkhı, İslami ekonomi bileşenlerinin bir parçasıdır. Nükleer enerjiye sahip olmak, devletlerin güç ve güvenliğinin araçlarından biri olduğundan, İslami ülkelerin dünyada güvenlik dengesine ulaşmak için bu enerjiye sahip olmaya çalışmaları gerekmektedir. Nükleer enerjiye sahip olmanın ana hedefi ve anlamı, devlet için caydırıcılıktır, saldırganları caydırmaktır. Devlet enerjiye sahip olduğunda, güçlü bir ülke olarak kabul edilir ve bu onun için bir koruma olacaktır. Çalışma ayrıca, İslami ekonomi amaçlarının, nükleer enerji gibi modern konularla güçlü bir ilişkisi olduğunu bulmuştur. İslami ekonomi, ilerici ve dinamik bir ekonomidir ve nükleer enerji ile ilgili projelere harcama yapmayı teşvik eder. Çalışma ayrıca, İslam ekonomisinin amaçlarının, nükleer enerji gibi ortaya çıkan konularla güçlü bir ilişkisi olduğu sonucuna varmıştır. İslam ekonomisi, ilerici, dinamik ve nükleer enerji ile ilgili projelere harcama yapmayı teşvik eden bir ekonomidir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to derive and deduce objectives for Islamic economics through studying the purposes of Islamic law and trying to prove the purposes of the Islamic economy through social, religious, political and security dimensions that all lead to achieving the five overall purposes of Islamic law. Some economic aspects of nuclear energy production were also reviewed and the feasibility of owning nuclear energy achieves the five purposes of Islamic economics (stewardship, development, independence, justice, and security) and then achieves the purposes of Islamic law. As well as the feasibility of owning nuclear energy and its impact on the individual, society and the state. The study used the deductive and descriptive analytical approach, and concluded that these five purposes can be considered as the purposes of Islamic economics. It can also be confirmed that owning and benefiting from nuclear energy is largely in line with the purposes of Islamic economics, which ultimately achieves the purposes of Islamic law. The Islamic view of Islamic economics is not limited to the jurisprudence of financial transactions alone, as financial transactions and their jurisprudence are part of the components of Islamic economics. Since owning nuclear energy is one of the means of power and security of states, Islamic countries have to strive to own this energy to reach a state of security balance in the world. The main objective and meaning of owning nuclear energy is deterrence for the state, to deter aggressors. Once the state possesses the energy, it is considered a strong country and that would be a protection for it. The study also found that the purposes of Islamic economics have a strong relationship with modern matters such as nuclear energy. Islamic economics is a progressive and dynamic economy and encourages spending on projects related to nuclear energy. The study also concluded that the purposes of the Islamic economy have a close relationship with new issues such as nuclear energy. The Islamic economy is a progressive and dynamic economy that encourages spending in projects related to nuclear energy.