Algılanan sosyal medya çevikliğinin müşteri davranışsal katılımı üzerindeki etkisi: Kültürel farklılıkların düzenleyici rolü
The impact of perceived social media agility on customer behavioral engagement: The moderating role of cultural differences
- Tez No: 1013797
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BAŞARAN ALAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Çalışma, algılanan sosyal medya çevikliğinin müşteri davranışsal katılımı üzerindeki etkisini incelemeyi ve kültürel farklılıkların bu ilişkideki düzenleyici rolünü analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, müşteri davranışsal katılımı satın alma, tavsiye etme, etkileme (influence) ve geri bildirim olmak üzere dört boyutta ele alınmış; kültür ise Hofstede'in kültürel boyutları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında sekiz hipotez geliştirilmiş ve hipotezleri test etmek üzere Türk ve Yemenli katılımcılardan eşit sayıda olmak üzere toplam 400 kişilik kolayda örneklemden çevrimiçi anket aracılığıyla veri toplanmıştır. Algılanan sosyal medya çevikliğinin müşteri davranışsal katılımı üzerindeki doğrudan etkileri basit regresyon analiziyle, kültürün düzenleyici rolü ise Hayes'in Process Macro Model 1 yaklaşımıyla test edilmiştir. Bulgular, algılanan sosyal medya çevikliğinin müşteri davranışsal katılımının tüm boyutları üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca kültürün, sosyal medya çevikliği ile müşteri satın alımları arasındaki ilişkide negatif yönlü; müşteri tavsiyeleri arasındaki ilişkide ise pozitif yönlü düzenleyici etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Buna karşılık, kültürün müşteri etkileri ve müşteri geri bildirimleri üzerindeki düzenleyici rolü genel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ancak kültürel boyutlar ayrı ayrı incelendiğinde, erillik/dişillik boyutunun müşteri geri bildirimleri üzerinde anlamlı bir moderatör etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, sosyal medya çevikliğinin uluslararası pazarlarda müşteri davranışlarını şekillendiren stratejik bir yetkinlik olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the impact of perceived social media agility on customer behavioral engagement and to analyze the moderating role of cultural differences in this relationship. In this context, customer behavioral engagement is addressed through four dimensions: purchase, recommendation, influence, and feedback, while culture is evaluated based on Hofstede's cultural dimensions. Eight hypotheses were developed, and data were collected through an online questionnaire from a convenience sample of 400 participants, equally distributed between Turkish and Yemeni respondents. The direct effects of perceived social media agility on customer behavioral engagement were tested using simple regression analysis, whereas the moderating role of culture was examined through Hayes' PROCESS Macro Model 1. The findings indicate that perceived social media agility has a positive and statistically significant effect on all dimensions of customer behavioral engagement. Furthermore, culture was found to have a negative moderating effect on the relationship between social media agility and customer purchase behavior, while exerting a positive moderating effect on the relationship between social media agility and customer recommendations. In contrast, the moderating role of culture in the relationships involving customer influence and customer feedback was generally not statistically significant. However, when Hofstede's cultural dimensions were examined separately, the masculinity/femininity dimension was found to have a significant moderating effect on customer feedback. Overall, the results demonstrate that social media agility represents a strategic capability that shapes customer behaviors in international markets.