AI-driven risk assessment in GDPR compliance
GDPR uyumunda yapay zeka destekli risk değerlendirmesi
  1. Tez No: 1013808
  2. Yazar: IZUCHUKWU PATRICK UDECHUKWU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH FATİH YETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
Özet
Genel Veri Koruma Yönetmeliği'nin (GDPR) yürürlüğe girmesi, özellikle sağlık gibi hassas sektörlerde kişisel verileri işleyen kuruluşlar için karmaşık uyumluluk sorunları yaratmıştır. Geleneksel uyumluluk denetimi yöntemleri reaktif, kaynak yoğun ve dinamik veri işleme ortamlarında gerçek zamanlı risk değerlendirmesi sağlayamamaktadır. Bu araştırma, tahmin doğruluğunu gerçek dünya uygulanabilirliğiyle dengeleyen otomatik GDPR uyumluluk izleme için bir makine öğrenme çerçevesi geliştirerek ve doğrulayarak bu sınırlamaları ele almaktadır. Çalışma, aşırı uyumun önlenmesi için gerçekçi gürültü modellerini içeren sağlık kuruluşu verileri üzerinde eğitilmiş, özellikle düzenleyici uyumluluk bağlamlarına göre uyarlanmış bir Rastgele Orman sınıflandırma yaklaşımı kullanmaktadır. Sistematik özellik mühendisliği yoluyla, araştırma çeşitli GDPR uyumluluk faktörlerinin göreceli önemini inceleyerek, özellikle şifreleme ve erişim kontrolleri olmak üzere güvenlik önlemlerini uyumluluk durumunun en güçlü tahmincileri olarak tanımlamaktadır. Çerçeve, tahmin olasılık aralıklarını eyleme geçirilebilir uyumluluk önerilerine bağlayan çok katmanlı bir risk değerlendirme sistemi oluşturarak, kuruluşların risk ciddiyetine göre iyileştirme çabalarını önceliklendirmelerini sağlamaktadır. Metodoloji açısından, çalışma, sentetik verilere kontrollü gürültü protokolleri ekleyerek, model performansını eğitim kalıplarının kusursuz hatırlanmasından daha gerçekçi genelleme yeteneklerine doğru değiştiriyor. Uygulanan sistem, durumların önemli bir çoğunluğunu yüksek güvenle doğru bir şekilde tanıyarak ve daha küçük bir kısmını insan uzman değerlendirmesine bırakarak, tahminlerindeki belirsizliği yeterince ölçerken iyi bir tahmin doğruluğu elde ediyor. Eğitim verisi kalıplarının ötesinde etkili genelleme, eğitim ve test performansı arasında küçük bir farkla çeşitli veri alt kümelerinde tutarlı performans gösteren çapraz doğrulama ile gösteriliyor. Sonuçlar, otomatik uyumluluk izlemenin, işletmelerin reaktif denetimlerden proaktif risk yönetimine geçmesini mümkün kıldığını gösteriyor. Oluşturulan çerçeve, GDPR maddeleriyle ilgili belirli uyumluluk boşluklarının belirlenmesine olanak tanıyor. Düzenleyici yapay zeka için sentetik veri iyileştirme yaklaşımlarını kullanarak, araştırma metodolojik bir katkı sağlıyor. Ayrıca, ölçülebilir performans özelliklerine sahip uygulanabilir bir risk değerlendirme aracı sağlayarak pratik bir katkı da sunuyor. Bu çalışma, sağlık kuruluşları ve diğer GDPR düzenlemelerine tabi işletmeler için giderek karmaşıklaşan veri işleme ortamlarında daha etkili, şeffaf ve ölçeklenebilir uyumluluk yönetimine doğru bir yol sunuyor.
Özet (Çeviri)
The enforcement of the General Data Protection Regulation (GDPR) has created complex compliance challenges for organizations processing personal data, particularly in sensitive sectors like healthcare. Traditional compliance auditing methods are reactive, resource intensive, and unable to provide real-time risk assessment in dynamic data processing environments. This research addresses these limitations by developing and validating a machine learning framework for automated GDPR compliance monitoring that balances predictive accuracy with real-world applicability. The study employs a Random Forest classification approach specifically tailored for regulatory compliance contexts, trained on healthcare organizational data that incorporates realistic noise patterns to prevent overfitting. Through systematic feature engineering, the research examines the relative importance of various GDPR compliance factors, identifying security measures—particularly encryption and access controls—as the strongest predictors of compliance status. The framework establishes a multi-tier risk assessment system that connects prediction probability ranges to actionable compliance recommendations, enabling organizations to prioritize remediation efforts based on risk severity. In terms of methodology, the study modifies model performance from flawless recollection of training patterns to more realistic generalization capabilities by introducing controlled noise protocols to synthetic data. By accurately recognizing a significant majority of situations with high confidence and marking a smaller portion for required human expert evaluation, the implemented system achieves good predictive accuracy while adequately measuring uncertainty in its forecasts. Effective generalization beyond the training data patterns is indicated by cross-validation, which shows consistent performance across various data subsets with a small difference between training and test performance. The results show that automated compliance monitoring makes it possible for businesses to switch from reactive audits to proactive risk management. The framework that was created allows for the identification of specific compliance gaps related to GDPR articles. By using synthetic data refinement approaches for regulatory AI, the research makes a methodological contribution. It also makes a practical contribution by providing an implementable risk assessment tool with quantifiable performance characteristics. This study offers a path toward more effective, transparent, and scalable compliance management in increasingly complex data processing settings for healthcare organizations and other GDPR-regulated businesses.