The impact of chatbot-based speaking practice on learners' foreign language speaking anxiety and motivation
Chatbot tabanlı konuşma pratı̇ğı̇nı̇n öğrencı̇lerı̇n yabancı dı̇l konuşma kaygısı ve motı̇vasyonu üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇
  1. Tez No: 1013807
  2. Yazar: GÖKÇE TOPLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Yabancı dil konuşma kaygısı, öğrencilerin hedef dilde sözlü performanslarını ve konuşma motivasyonlarını olumsuz etkileyen önemli bir duyuşsal engel olarak kabul edilmektedir. Buna karşın, yapay zekâ destekli uygulamaların bu değişkenler üzerindeki etkileri yabancı dil eğitimi bağlamında yapılan araştırmalar sınırlı düzeydedir. Bu çalışma, yapay zekâ destekli sözlü dil uygulamalarının İngilizce öğretmenliği öğrencilerinin yabancı dil konuşma kaygısı ve ikinci dil konuşma motivasyonu üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma yarı deneysel, tek gruplu ön test–son test desen ile yürütülmüş ve karma yöntem yaklaşımı benimsenmiştir. 2024–2025 akademik yılında bir devlet üniversitesinin İngilizce öğretmenliği programına kayıtlı 75 birinci sınıf öğrencisi çalışmaya katılmıştır. Veriler, Yabancı Dil Konuşma Kaygısı Anketi ve İkinci Dilde Konuşma Motivasyonu Ölçeğinin yanı sıra katılımcı portfolyoları, uygulama sonrası öğrenci yansımaları ve araştırmacı günlükleri aracılığıyla toplanmış; nicel analizler ile tematik nitel analiz birlikte kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular, ölçek puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişim göstermemekle birlikte, nitel verilerin öğrencilerin yabancı dilde konuşma anksiyeteleri ve motivasyon düzeylerinde olumlu gelişmelere işaret ettiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, yapay zekâ destekli konuşma uygulamalarının tek başına yeterli bir müdahale olmaktan ziyade, gerçek yaşam temelli ve sınıf içi etkileşimlerle bütünleştirildiğinde süreci destekleyen tamamlayıcı bir pedagojik araç olarak daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Foreign language speaking anxiety is considered as a significant affective barrier that negatively impacts students' oral performance and speaking motivation in the target language. However, the effects of AI-supported applications on these variables remain relatively limited in the context of foreign language education. This study aims to examine the effects of AI-supported spoken language applications on English language teaching students' foreign language speaking anxiety and second language speaking motivation. The research was conducted using a quasi-experimental, single-group pretest–posttest design and adopted a mixed-methods approach. Seventy-five freshman students enrolled in the English teaching program at a state university in Turkiye during the 2024–2025 academic year participated in the study. Data were collected through the Foreign Language Speaking Anxiety Questionnaire and the L2 Speaking Motivation Scale, as well as participant portfolios, post-intervention student reflections, and researcher diaries; quantitative analyses and thematic qualitative analyses were used together for evaluation. The findings revealed that while there was no statistically significant change in scale scores, qualitative data indicated positive developments in students' speaking anxiety and motivation level. Consequently, it was observed that AI-supported speaking applications are more effective as a complementary pedagogical tool that supports the process when integrated with real-life and classroom interactions, rather than as a sufficient intervention on their own.