Çizgi filmlerin transmedya hikaye anlatıcılığı ve tüketim kültürü açısından incelenmesi: Kral Şakir çizgi film örneği
An examination of cartoons in terms of transmedia storytelling and consumer culture the Kral Şakir cartoon example
- Tez No: 1013815
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
Özet
Çizgi filmler, pedagojik süreçlerde görsel-işitsel birer eğlence aracı olmanın ötesinde, çocukların sembolik dünyasını şekillendiren temel değer aktarım mekanizmaları olarak işlev görmektedir. Bu yapımlar aracılığıyla bir yandan arkadaşlık, aile bağı, sevgi ve yardımlaşma gibi toplumsal kabul gören olumlu değerler sunulurken; diğer yandan tüketim kültürü, fiziksel ve psikolojik şiddet unsurları ve akran zorbalığına yol açan olumsuz lakap kullanımları çocukların bilişsel evrenine taşınmaktadır. Bu süreçte çocukların, maruz kaldıkları bu temsilleri içselleştirerek davranış kalıplarına dönüştürme potansiyeli, akademik ilginin odağını oluşturmaktadır. Günümüz medya ekosisteminde kültürel bir fenomen olarak yükselen transmedya hikâye anlatıcılığı, bir anlatının birbirini tamamlayan parçalar halinde çoklu platformlar üzerinden eş zamanlı dolaşıma sokulmasını sağlamaktadır. Bu strateji, içeriğin erişilebilirliğini ve görünürlüğünü maksimize ederek hedef kitle üzerindeki tüketim kültürü etkisini pekiştirmekte, dolayısıyla çocukların satın alma eğilimlerini doğrudan tetikleyen bir pazarlama aygıtına dönüşmektedir. Bu çalışma, popüler bir yerli yapım örneği olan Kral Şakir adlı çizgi filmi; transmedya hikâye anlatıcılığı stratejileri ve çocuklar üzerindeki tüketim odaklı etkileri bağlamında analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma tasarımı, kuramsal altyapıyı desteklemek amacıyla nitel bir yaklaşımı benimsemekte; uzman görüşlerinin yanı sıra örneklem grubunu oluşturan çocuklarla gerçekleştirilen alımlama analizi odaklı görüşmeleri temel veri kaynağı olarak kullanmaktadır. Elde edilen bulgular, medya içeriklerinin çocukların tüketim alışkanlıkları ve değer yargıları üzerindeki dönüştürücü gücünü, disiplinlerarası bir perspektifle ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Beyond being mere audiovisual entertainment, cartoons function as fundamental value transmission mechanisms that shape children's symbolic world within pedagogical processes. While these productions present socially accepted positive values such as friendship, family ties, love, and cooperation, they also introduce consumer culture, elements of physical and psychological violence, and negative nicknames leading to peer bullying into children's cognitive universe. The potential for children to internalize these representations and transform them into behavioral patterns is a key focus of academic study. Transmedia storytelling, a rising cultural phenomenon in today's media ecosystem, enables the simultaneous circulation of a narrative across multiple platforms in complementary parts. This strategy maximizes the accessibility and visibility of content, reinforcing the influence of consumer culture on the target audience and thus transforming into a marketing tool that directly triggers children's purchasing tendencies. This study aims to analyze the popular Turkish cartoon“Kral Şakir”within the context of transmedia storytelling strategies and its consumption-oriented effects on children. The research design adopts a qualitative approach to support the theoretical framework; it uses expert opinions as well as reception analysis-focused interviews conducted with the children comprising the sample group as the primary data source. The findings aim to reveal the transformative power of media content on children's consumption habits and values from an interdisciplinary perspective.