Obeziteli bireylerde hedonistik yeme ve ultra işlenmiş gıda tüketimi ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between hedonistic eating and ultra-processed food consumption in obese individuals
  1. Tez No: 1013826
  2. Yazar: ELİF KAZEL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRAK DUMLUPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Obezite, küresel çapta en önemli beşinci ölüm nedeni olan, temel bir halk sağlığı sorunudur. Günümüzde obezitenin yalnızca fazla kalori ile açıklanamayacak kadar kompleks bir tablo olduğu bilinmektedir. Haz odaklı yeme durumu, çevresel etmenler, yaygınlaşan ultra işlenmiş gıda tüketimi durumları obezitenin etiyolojisinde yer almakla birlikte prevelansındaki artış nedenleri olarak görülmektedir. Homeostatik sistem ve hedonik sistem enerji alımında rol oynayan iki temel faktördür. Hedonik beslenme, bedensel ihtiyaçtan çok lezzetlilik tarafından yönlendirilen yiyecek alımı olarak tanımlanmaktadır. Bu durum anormal miktarda yemeyle birlikte obeziteye sebep olabilir. Ultra işlenmiş gıdalar; besin değerlerine tam olarak sahip olmayan, renklendiriciler, emülgatörler, tatlandırıcılar ve diğer katkı maddeleri ihtiva eden endüstriyel formülasyonlarıdır. İşlenmiş gıda üretim nedenlerinden biri daha lezzetli besinler oluşturmaktır. Lezzetlilik derecesi yüksek olan ileri derecede işlenmiş besinlerin tüketiminin bu nedenle hedonik açlık ile ilişkisi olduğu düşünülmektedir. Çalışmaya Şubat 2026- Temmuz 2026 arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Obezite Merkezi'ne başvurmuş ve takipli olan, 18-65 yaş aralığında 341 obeziteli birey katılmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri anamnez formu ile elde edilmiş, katılımcılara Besin Gücü Ölçeği Formu ve NOVA sınıflandırma sistemine göre hazırlanmış Gıda Sıklığı Anketi uygulanmıştır. Çalışma bulgularında, hedonik yeme ve ultra işlenmiş besin tüketimi arasında anlamlı korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Obesity is a major public health problem, being the fifth leading cause of death globally. Today, it is understood that obesity is a complex condition that cannot be explained solely by excess calories. Pleasure-seeking eating, environmental factors, and the widespread consumption of ultra-processed foods are considered to be factors contributing to the etiology and increasing prevalence of obesity. The homeostatic and hedonic systems are two fundamental factors influencing energy intake. Hedonic eating is defined as food intake driven more by palatability than bodily need. This can lead to obesity due to abnormally large amounts of food consumed. Ultra-processed foods are industrial formulations that lack complete nutritional value and contain colorings, emulsifiers, sweeteners, and other additives. One reason for the production of processed foods is to create more palatable foods. Therefore, the consumption of highly processed foods with a high palatability level is thought to be related to hedonic hunger. The study included 341 obese individuals aged 18-65 who applied to and were followed up at the Obesity Center of Marmara University Pendik Training and Research Hospital between February 2026 and July 2026. Demographic information of the participants was obtained with an anamnesis form, and the Food Power Scale Form and the Food Frequency Questionnaire prepared according to the NOVA classification system were administered to the participants. The study findings revealed a significant correlation between hedonic eating and the consumption of ultra-processed foods.