Masabaşı çalışan bireylerin fiziksel aktivite düzeylerinin yeme bozuklukları ile ilişkisi
The relationship between physical activity levels and eating disorders in desk-based workers
  1. Tez No: 1013827
  2. Yazar: KÜBRA TORUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN TOKATLI DEMİROK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada masabaşı çalışan bireylerde fiziksel aktivite düzeyi, sedanter davranış yeme bozuklukları arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ), Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği (EDE-Q13) ve REZZY Yeme Bozuklukları Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Katılımcıların %63,1'i kadın %36,9'u erkek bireylerden oluşmaktadır. Araştırma bulgularına göre erkek bireylerin toplam fiziksel aktivite düzeylerinin (2461,93±1684,55 MET-dk/hafta) kadınlara (2116,00±1412,21 MET-dk/hafta) göre daha yüksek olduğu ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Sedanter davranış açısından ise kadın (541,43±152,76 dk/gün) ve erkek bireyler (527,94±150,71 dk/gün) arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). BKİ kategorilerine göre yapılan analizlerde fiziksel aktivite ve sedanter davranış açısından gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Buna karşın EDE-Q13 ve REZZY ölçeği puanlarının fazla kilolu ve obez bireylerde normal ve zayıf bireylere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Öğün atlama durumuna göre yapılan karşılaştırmalarda fiziksel aktivite ve sedanter davranış açısından anlamlı bir fark bulunmazken (p>0,05), öğün atlayan bireylerin EDE-Q13 toplam puanlarının öğün atlamayan bireylere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır (p<0,05). Korelasyon analizi sonuçlarına göre REZZY ölçeği puanı ile EDE-Q13 alt boyutları ve toplam puanı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur (EDE-Q13 toplam r=0,589; p<0,01). Fiziksel aktivite ile EDE-Q13 puanları arasında genel olarak anlamlı bir ilişki bulunmazken, yalnızca boş zaman fiziksel aktivitesi ile EDE-Q13 tıkınırcasına yeme alt boyutu arasında negatif yönlü zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r=-0,122; p<0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationships between physical activity level, sedentary behavior, and eating disorders in individuals who work at a desk. Data were collected using the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), the Eating Disorder Examination Questionnaire (EDE-Q13), and the REZZY Eating Disorders Scale. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis were used for data analysis. The participants consisted of 63.1% women and 36.9% men. According to the findings of the study, the total physical activity levels of male participants (2461.93±1684.55 MET-min/week) were higher than those of female participants (2116.00±1412.21 MET-min/week), and this difference was statistically significant (p<0.05). In terms of sedentary behavior, no significant difference was found between women (541.43±152.76 min/day) and men (527.94±150.71 min/day) (p>0.05). According to BMI categories, no significant differences were found between groups in terms of physical activity and sedentary behavior (p>0.05). However, EDE-Q-13 and REZZY scale scores were higher in overweight and obese individuals compared to normal-weight and underweight individuals (p<0.05). In comparisons based on meal skipping status, no significant differences were found in terms of physical activity and sedentary behavior (p>0.05); however, individuals who skipped meals had higher EDE-Q13 total scores than those who did not skip meals (p<0.05). According to the correlation analysis results, positive significant relationships were found between REZZY scale scores and EDE-Q13 subscales as well as the total score (EDE-Q13 total r=0.589; p<0.01). While no significant relationship was found between physical activity and EDE-Q13 scores in general, a weak negative significant relationship was observed between leisure-time physical activity and the binge eating subscale of EDE-Q-13 (r=-0.122; p<0.05).